#miesiącafryki | Afrykańska jedność – dzieje ruchu panafrykańskiego

afryka.org Czytelnia Afryka Inaczej #miesiącafryki | Afrykańska jedność – dzieje ruchu panafrykańskiego

Zapraszamy na spotkanie poświęcone zjawisku panafrykanizmu, który doprowadził do wypracowania idei jedności afrykańskiej z udziałem afrykanistów i Afrykanów mieszkających w Polsce – dr. hab. Bara Ndiaye, dr Eugeniusz Rzewuski, dr Paweł Średziński i Mamadou Diouf.

Ruch panafrykański nie powstał w Afryce, ale jego źródeł należy szukać w afrykańskiej diasporze na Karaibach i w Stanach Zjednoczonych. To stamtąd wyszła inicjatywa, której celem było przywrócenie należnego miejsca osobom pochodzenia afrykańskiego w międzynarodowej społeczności.

Różne były pomysły na realizację tego postulatu. Część działaczy chciała zmieniać rzeczywistość w miejscu swojego zamieszkania. Inni planowali wyjazd do Afryki. Po drugiej wojnie światowej ruch panafrykański przeszedł kolejną ewolucję i jego szeregi zasilili Afrykanie.

Idea panafrykańska żyje do dziś. Jednym z jej największych zwolenników był kontrowersyjny przywódca Libii, Muammar Kadafi. Wciąż jednak zjednoczenie kontynentu wydaje się być misją niemożliwą, a idea federacji, którą przyjęła Europa w ramach Unii Europejskiej, bardzo odległym scenariuszem, jeśli w ogóle realnym.

Debata odbędzie się w czwartek, 24 września, w Domu Spotkań z Historią, o. g.18. Dowiedz się więcej i weź udział w wirtualnym spotkaniu na https://www.facebook.com/afrykainaczej

Wydarzenie współfinansowane przez m. st. Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 Dokument bez tytułu