afryka.org Wiadomości Mediafryka

Na południowoafrykańskim Uniwersytecie w Stellenbosch powstało centrum studiów dziennikarskich Mediafryka. Ma kształcić dziennikarzy, którzy w kompetentny sposób opowiedzą o krajach afrykańskich.

Prof. Lizette Raba, dziekan Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Stellenbosch, zapowiada, że Mediafryka ma kształcić pracowników mediów, którzy będą strażnikami demokracji i będą w etyczny sposób korzystali z dziennikarskich przywilejów. W ten sposób uniwersytet chce kontynuować pracę na rozwojem wolności prasy i prawa człowieka oraz wspomagać realizację Milenijnych Celów Rozwoju ONZ.

Nowe centrum to również odpowiedź na zwiększające się zainteresowanie studiami dziennikarskimi w RPA. Obecnie funkcjonujący instytut został stworzony z myślą o 20 studentach studiów podyplomowych, a uczy się w nim 75 osób. Nowo powstały ośrodek będzie natomiast wyposażony w studia telewizyjne, newsroom i urządzenia montażowe.

Nie oznacza to jednak, że liczba studentów dziennikarstwa zdecydowanie wzrośnie – Mediafryka ma być placówką elitarną, w rozumieniu wiedzy i umiejętności, do której dostać się nie będzie łatwo. Już teraz studiowanie na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Stellenbosch jest nobilitacją, bo to, według badań UNESCO z 2007 roku, jedna z 12 najlepszych szkół dziennikarskich w Afryce.

Joanna Sopyło

 Dokument bez tytułu