Maya Cool

afryka.org Kultura Muzyka Maya Cool

Już dziś w Trójmieście wystąpi Maya Cool z Angoli. Jego koncert odbędzie się tuż przed wydaniem najnowszej płyty Coola, “Certeza”.

Maya Cool angolski muzyk, obecnie mieszka w stolicy kraju – Luandzie. W wieku 9 lat zaczął śpiewać w chórze kościelnym w Luandzie. Mając 11 lat wziął udział w festiwalu muzyki dziecięcej. Zdobył pierwsze miejsce, od tamtego momentu interesował się już tylko muzyką. Jako siedemnastolatek wyemigrował do Portugalii, aby nagrać płytę. Zaprzyjaźnił się z bardzo znanym muzykiem Eduardo Paim, który pomógł mu w dalszej karierze.

W 1997 roku zadebiutował płytą zatytułowaną “Lágrimas” (Łzy) która uzyskała status złotej płyty. W następnych latach z sukcesem wydał kolejne płyty: w 1998 r. “Igual a Ti” (Tak jak ty) – Platynowa Płyta i w 2001 r. “Amores” ( Miłości). Po przerwie spowodowanej kłopotami osobistymi powrócił na scenę w 2007 z albumem “Amores”, dzięki której zdobył “O topo dos mais queridos” – najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Angoli.

Zdobył wiele nagród w afrykańskiego przemysłu muzycznego. Koncertował w różnych zakątkach Europy, Ameryki i Azji. Jego celem jest rozpowszechnianie angolskiej muzyki na całym świecie.

Nowa płyta, zatytułowa “Certeza” (Pewność), ukaże się jeszcze w grudniu tego roku.

Marta Korga

Kiedy i gdzie? Kościół św. Jana, 12-11-2010
Początek: godz. 20.00
wstęp wolny

 Dokument bez tytułu