Mauretania: Kara za posiadanie niewolników

afryka.org Wiadomości Mauretania: Kara za posiadanie niewolników

Zgromadzenie narodowe Mauretanii wprowadziło prawo, które ustanawia surowe kary za niewolnictwo. Pomimo że w 1981 roku zakazano posiadania niewolników w tym kraju, to wciąż nie było jasno określonych zasad karania osób oskarżonych o ten proceder.

W rezultacie niewolnictwo ciągle było praktykowane. Teraz, ci którzy nie będą szanowali prawa zakazującego posiadania niewolników, pójdą do więzienia, gdzie będą odsiadywać karę od 5 do 10 lat pozbawienia wolności.

Wprowadzenie nowego prawa wpisuje się w realizację przedwyborczych obietnic obecnego prezydenta Mauretanii, Sidi Oulda Cheikha Abdallahi’ego. Zapowiadał on całkowite zerwanie z niechlubną przeszłością, a w tym przypadku z niewolnictwem.

W Mauretanii wciąż mieszkają niewolnicy. Chociaż ich posiadanie nie jest już aż tak popularne, to szczególnie na terenach wiejskich niewolnictwo, usankcjonowane mauretańską tradycją, przetrwało. Jednak nie istnieją żadne statystyki, które podawałyby dokładna liczbę niewolników w Mauretanii.

Póki co kraj ten musi uporać się ze swoją, wcale nie tak odległą, przeszłością. Niewolnictwo to wielka rysa na wizerunku państwa odradzającego się po wielu latach dyktatury. Dlatego tak ważne okazało się wprowadzenie surowych kar za posiadanie niewolników.

(wum)

 Dokument bez tytułu