Mauretania chce walczyć z niewolnictwem

afryka.org Wiadomości Mauretania chce walczyć z niewolnictwem

Mauretania powoła specjalny trybunał, który będzie zajmował się walką z niewolnictwem. Oficjalnie niewolniczy proceder jest zakazany od ponad 30 lat, ale mimo to wciąż nie udało się go wyeliminować.

Trybunał został powołany przez specjalną komisję, której przewodzi mauretański prezydent Mohamed Ould Abdel Aziz.  Nowy sąd będzie rozsądzać w sprawach dotyczących niewolnictwa. Mauretania była ostatnim krajem świata, który zakazał niewolnictwa – w 1981 roku. Natomiast dopiero w 2012 roku niewolnictwo zostało uznane za przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Powyższe zmiany nie doprowadziły jednak do likwidacji niewolniczego procederu, który nadal funkcjonuje pod nazwą „pracy przymusowej”. Jedynie niewielka część właścicieli niewolników stanęła przed sądem i została skazana.

Rząd zapowiada jednak zdecydowaną walkę z niewolnictwem. Oprócz trybunału, w marcu ubiegłego roku powstała specjalna instytucja rządowa, której celem jest pomoc byłym niewolnikom. W założeniach ma pomagać im znaleźć dom i pracę. Działacze organizacji pozarządowych, które walczą z niewolnictwem, twierdzą, że jest to wciąż za mało i brakuje politycznej dobrej woli do ostatecznego rozprawienia się z problemem.

vuvu

 Dokument bez tytułu