Marsz zgody odwołany

afryka.org Wiadomości Marsz zgody odwołany

Planowany na czwartek marsz zgody, z udziałem zwolenników dwóch kandydatów na prezydenta Sierra Leone, nie odbyła się. Obaj rywale wycofali się z tego pomysłu w obawie o bezpieczeństwo swoje i manifestantów.

Mieszkańcy Sierra Leone będą wybierać prezydenta w sobotę. Pierwsza tura jak i wybory parlamentarne przebiegły bez zakłóceń. Dopiero po tym, jak okazało się, że opozycja związana z All People’s Congress (APC) zdobyła parlamentarną większość, a jej lider Ernest Bai Koroma wygrał w pierwszej turze, doszło do starć zwolenników Koroma z wyborcami, rządzącej przez ostatnią kadencję, Sierra Leone People’s Party (SLPP). To właśnie z SLPP pochodzi kontrkandydat, Solomon Berewa.

W ostatni weekend Berewa i Koroma zgodzili się, że trzeba zapobiec eskalacji przedwyborczej przemocy. Dlatego obaj postanowili wziąć udział w manifestacji pojednania i zgody w stolicy Sierra Leone, Freetown. W planach było ich osobiste uczestnictwo w tym wydarzeniu. Mieli przejechać razem samochodem.

Jednak tuż przed planowanym wiecem rozmyślili się. Koroma tłumaczył to względami bezpieczeństwa. Berewa odmówił udziału bez podawania przyczyn.

W pierwszej turze lider APC zdobył 44 procent głosów, a Berewa 38 procent. Teraz rozstrzygnie się kto przejmie fotel prezydencki. Czy opozycja, która wtedy weźmie całą władzę. Czy też SLPP utrzyma urząd prezydenta.

(lumi)

 Dokument bez tytułu