Maroko pożegnało obrońcę praw człowieka

afryka.org Wiadomości Maroko pożegnało obrońcę praw człowieka

Maroko pożegnało Drissa Benzekri'ego, obrońcę praw człowieka. Uważa się go za jednego z twórców współczesnego państwa marokańskiego. Jednak zanim jego ojczyzna stała się tym, czym jest dzisiaj musiało upłynąć dużo czasu.

Benzekri urodził się w 1950 roku we wsi Ait Ouahi. Pochodził z ubogiej, wiejskiej rodziny. Maroko wyzwalało się wtedy spod kolonialnej zależności i Benzekri dorastał w niezwykle ważnym dla tego kraju okresie.

Pomimo trudnych początków udało mu się podjąć studia literatury francuskiej. Jednocześnie rozpoczął zabronioną działalność polityczną, tworząc lewicową organizację Ila al-Amam. W rezultacie został skazany na karę więzienia, w którym spędził 17 lat. Władze zwolniły go dopiero w 1991 roku.

Podczas odbywania kary nie zrezygnował z nauki i kontynuował studia, otrzymując dyplomy z lingwistyki i literatury Uniwersytetu w Rabacie i francuskiego Uniwersytetu  Aix-Marseille. Po wyjściu na wolność skończył jeszcze prawo międzynarodowe na Uniwersytecie Essex w Anglii (1997).

Po zwolnieniu z więzienia Benzekri nie siedział bezczynnie. Postanowił utworzyć Forum Prawdy i Sprawiedliwości. W 2001 roku został przewodniczącym Komisji Doradczej Praw Człowieka. Trzy lata później Mohammed VI zaprosił go do Komisji Na Rzecz Pokoju i Pojednania. Także i w niej Benzekri walczył o przestrzeganie praw człowieka.

Mohammed Sektaoui, dyrektor generalny Amnesty International w Maroko nazwał śmierć Benzekri'ego wielką stratą dla wszystkich, którzy bronią praw człowieka w tym kraju.

Benzekri zmarł na nowtwór żołądka, po długiej walce z chorobą.

(lumi)

 Dokument bez tytułu