Marokańska niespodzianka

afryka.org Wiadomości Sport Marokańska niespodzianka

Ta historia przypomina mi trochę 1992 rok. W turnieju o mistrzostwo Europy na stadionach w Szwecji miała grać reprezentacja Jugosławii, ale z powodu wojny domowej jaka toczyła się w tym kraju i sankcji politycznych, została wykluczona z wszelkich imprez. Żeby ratować sytuację naprędce zastąpiono Jugosławię reprezentacją Danii. Ta w świetnym stylu sięgnęła potem po mistrzostwo Starego Kontynentu.

Teraz o krok od sprawienia wielkie niespodzianki jest Wydad Casablanca. To utytułowany klub z Maroka, który ma wielkie szanse awansu do finału afrykańskiej Ligi Mistrzów. W pierwszym meczu na swoim stadionie pokonali jednego z głównych faworytów African Champions League Enyimbę Aba 1:0.

Tak naprawdę jedenastki z Casablanca nie powinno już być w rozgrywkach. Przecież w walce o awans do fazy grupowej okazali się słabsi od ostatnich triumfatorów tych rozgrywek TP Mazembe. Decyzje działaczy Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej sprawiły jednak, że wszystko mocno się pokomplikowało.

Wydad, kierowany przez szwajcarskiego szkoleniowca Michel Decastel’a, z powodzeniem wykorzystuje otrzymaną od losu, a raczej działaczy CAF, szansę. W rozgrywkach grupowych Marokańczycy zostawili w tyle i wyeliminowali słynny Al-Ahly. Teraz są o krok od sprawienia kolejnej sensacji.

W sobotę, w obecności 80 tys. widzów pokonali nigeryjską Enyimbę Aba 1:0. Gwiazdą jednego z najpopularniejszych klubowych zespołów Maroka jest reprezentant Konga Fabrice Ondama. Zwycięskiego gola w samej końcówce zdobył jednak reprezentant Beninu Pascal Angan.

W drugim półfinałowym meczu sudański Al-Hilal przegrał u siebie z Esperance Tunis 0:1. Jedyną bramkę zdobył Youssef Msakni. Dla 21-latka było to już czwarte trafienie w tegorocznej edycji Ligi Mistrzów. Ten wynik otwiera Tunezyjczykom drogę do kolejnego finału.

Rewanżowe spotkania za dwa tygodnie. Zwycięzca nie tylko będzie reprezentował Czarny Ląd w klubowych mistrzostwach świata w Japonii, ale zgarnie też czek o wartości 1,5 mln dolarów.

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu