Marokańczycy tłumią protest

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Marokańczycy tłumią protest

Nie wszędzie Marokańczycy protestują przeciwko władzy swojego króla. Na okupowanym przez Maroko terytorium Sahary Zachodniej walczą z Saharyjczykami, domagającymi się uwolnienia spod marokańskiej okupacji.

Do takich wydarzeń doszło m.in. w mieście Dakhla. Setki Saharyjczyków zostały zaatakowane przez marokańskich imigrantów sprowadzonych przez Rabat w ramach kolonizacja podbitego terytorium. Saharyjczycy są rdzennymi mieszkańcami Sahary Zachodniej, którą od 1975 roku okupuje Maroko. Marokańczycy, osadzani tu przez władze swojego kraju, zdołali już zdominować życie gospodarcze i zepchnąć Saharyjczyków na społeczny margines.

Marokańska młodzież atakowała saharyjskie rodziny, włamując się do ich domów i sklepów z kijami. Marokańska policja nie reagowała na te akty agresji. W rezultacie 600 Saharyjczyków zebrało się w centrum Dakhli protestując przeciwko takiemu traktowaniu. Odpowiedziało im 400 marokańskich cywilów i siły porządkowe, które rozpędziły manifestację, raniąc co najmniej 100 manifestantów.

Inne zachodniosaharyjskie miasta były spokojne w tym czasie. Z kolei marokańskie oddziały na tydzień zostały osłabione, bo wysłano je do Maroka w obawie przed realizacją egipskiego scenariusza. Teraz znów wróciły na Saharę Zachodnią, bo w Maroku będzie raczej bez zmian. Na Saharze Zachodniej niestety też, a wizja zakończenia jej okupacji odsuwa się w nieokreśloną konkretnym czasem przyszłość.

p

 Dokument bez tytułu