Marokańczycy prześladują młodych Saharyjczyków

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Marokańczycy prześladują młodych Saharyjczyków

Dzieci zachodniosaharyjskiej aktywistki, Aminatou Haidar, zostały pobite przez niezidentyfikowanych napastników. Atak ma związek z działalnością ich matki, porównywanej do Gandhiego, z powodu swojego zaangażowania w obronę praw człowieka.

Hayat Al-Gasmi, l. 17, i Mohamed Al-Gasmi,  l.13, zostali zaatakowani w czasie podróży autobusem,  z Agadiru, Maroko, do El Ajun, Sahara Zachodnia. Kiedy marokańscy współpasażerowie dowiedzieli się, że Hayat i Mohamed są dziećmi Haidar, zaatakowali ich najpierw wyzywając, a potem dotkliwie bijąc. Synowie Haidar odnieśli poważne rany. Maroko ni zareagowało jednak na ten incydent. W opinii marokańskich władz działalność Haidar, która domaga się zakończenia okupacji Sahary Zachodniej przez Rabat, jest wystarczającym powodem, aby sprawcy nie byli poszukiwani. Dzieje się tak wbrew temu, co mówi w tej sprawie międzynarodowe prawo. Zachodniosaharyjska społeczność nie może być dyskryminowana i prześladowana. Tymczasem przemoc wobec zachodniosaharyjskich dzieci i młodzieży jest na porządku dziennym. Na terytoriach okupowanych przez Maroko, częste kary i złe traktowanie ma miejsce w szkołach i wszystkich miejscach publicznych.

Niedzielny atak nie był pierwszym na dzieci Haidar. Rok temu Mohamed był zastraszany przez marokańską policję, która groziła mu, że zgwałci go na posterunku, po tym jak został zatrzymany z grupą kilkudziesięciu młodych Saharyjczyków. Do tej pory marokańskie władze nie wszczęły śledztwa w tej sprawie. Jednak swój sprzeciw zgłosiło Centrum im. Roberta F. Kennedy’ego.

Aminatou Haidar jest działaczką na rzecz obrony praw człowieka. Od wielu lat toczy pokojową walkę z marokańskimi władzami okupacyjnymi. Została już za te wysiłki nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami. Pomimo prześladowań i zagrożenia życia, przebywa na okupowanym terytorium, a kiedy odmówiono jej wjazdu, po podróży poza granicami jej ojczystej ziemi, podjęła strajk głodowy. Sahara Zachodnia jest okupowana przez Maroko od 1975 roku, wbrew międzynarodowym postawieniom w sprawie przyszłości tej kolonii hiszpańskiej, i zaleceniom przeprowadzenia referendum na temat przyszłości tego obszaru. Marokańczycy kontynuują natomiast kolonizację obszaru, i dyskryminują rdzennych mieszkańców Sahary Zachodniej, zmieniając układ narodowościowy.

Obejrzyj film poświęcony prześladowaniu Saharyjczyków.

Paweł

 Dokument bez tytułu