Mandela w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych

afryka.org Wiadomości Mandela w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych

6 marca, w Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, Dom Spotkań z Historią ogłosił nazwiska kolejnych osób wyróżnionych tym tytułem.

W roku 2015 tytuł „Sprawiedliwego” przyznany został: Petrowi Hryhorence (1907-1987) – „generałowi sowieckiej armii, który w pełni kariery odrzucił system i swą w nim rolę, stając po stronie prześladowanych w tym wydziedziczonych Tatarów”, Nelsonowi Mandeli (1918-2013) – „przeciwnikowi apartheidu, wolnemu od nienawiści i odwetu, który przeprowadził RPA ze stanu wojny domowej do obywatelskiej wolności” i Hasanowi Mazharowi – „gubernatorowi Ankary, który wbrew zbrodniom władz i społecznemu na nie przyzwoleniu, odmówił udziału w ludobójstwie tureckich Ormian (1915-1917)” (z uzasadnienia Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych).

Gala „Sprawiedliwi 2015” odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Sylwetki Sprawiedliwych 2015 przybliżyła aktorka Maja Komorowska, członkini Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych. Wieczór uświetnił koncert włoskiego duetu Laura Bortolotto (skrzypce) i Matteo Andri (fortepian), który wykonał utwory m.in. Schuberta, Ravela i Beethovena. W warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych 27 kwietnia zostaną posadzone drzewka dedykowane Sprawiedliwym i odsłonięte pamiątkowe kamienie. 

Pierwszy Ogród Sprawiedliwych został utworzony w ubiegłym roku w Warszawie.

DSH

 Dokument bez tytułu