“Mandela. Długa droga do wolności” – filmem otwarcia AfryKamery

afryka.org Kultura Film “Mandela. Długa droga do wolności” – filmem otwarcia AfryKamery

W środę 23 kwietnia 2014 r. rusza 9. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera. Jednocześnie w 6 miastach (Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Białystok, Wrocław) zostaną zaprezentowane najlepsze i najnowsze produkcje afrykańskiej kinematografii. W tym roku pokazy filmowe oraz wydarzenia towarzyszące, będą koncentrowały się wokół Nigerii.

Tegoroczną edycję AfryKamery ,23 kwietnia w warszawskim kinie LUNA, otworzy specjalny pokaz  filmu “Mandela. Długa droga do wolności” w reżyserii Justina Chadwicka (“Kochanice króla”). Pokaz filmu rozpocznie się o godz. 20:00, ale już od 19:15 zapraszamy gości na powitalną lampkę południowoafrykańskiego wina.

Pokaz obrazu poświęconego zmarłemu w grudniu legendarnemu przywódcy, pokryje się z 20-tymi obchodami Dnia Wolności – 27 kwietnia 2014 roku, – święta narodowego Republiki Południowej Afryki z okazji pierwszych demokratycznych wyborów. Tym samym ta rocznica ma szczególną wartość jako symboliczne ukoronowanie osiągnięć wielkiego człowieka, jakim był Nelson Mandela.

1 KWIETNIA RUSZA PRZEDSPRZEDAŻ BILETÓW NA FILM „MANDELA: DROGA DO WOLNOŚCI”. BILETY W SPECJALNEJ CENIE 13 ZŁ MOŻNA BĘDZIE KUPIĆ W KASIE KINA LUNA DO 14 KWIETNIA. Po tym terminie oraz w dniu otwarcia bilety będą kosztowały 17 zł. 8 kwietnia ruszy przedsprzedaż biletów na pozostałe filmy oraz karnetów.

O FILMIE:

“Mandela. Droga do wolności” to laureat Złotego Globu za najlepszą piosenkę “Ordinary Love” w wykonaniu U2 oraz film nominowany do nagród: BAFTA i OSCAR. W roli głównej wystąpił Idris Elba, aktor znany jest m.in. z kultowego serialu „The wire” oraz „Luther”. Towarzyszy mu Noami Harris, gwiazda „Skyfall” oraz tajemnicza wiedźma Tia Dalma z „Piratów z Karaibów: Skrzynia umarlaka.” Film opowiada o działalności Nelsona Mandeli, pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA, w tym o 27 latach spędzonych w więzieniu oraz jego długiej walce  z apartheidem.

Niezwykła podróż przez życie Nelsona Mandeli od jego dzieciństwa w wiosce aż do wyborów na prezydenta Republiki Południowej Afryki. Film odkrywa nieznane dla większości świata oblicze Mandeli – miłośnika fantazyjnych samochodów, playboya i entuzjasty boksu, utalentowanego prawnika i bojownika o wolność. Film jest intymnym portretem o tworzeniu nowoczesnej ikony.


9. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera to pokazy filmowe. W Tym roku m.in. nigeryjskie objawienie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto „Połówka żółtego słońca” w reż. Biyi Bandele z udziałem Chiwetel Ejiofor, aktorem nominowanym do Oscara za rolę w ostatniej produkcji Steve’a McQeena „Zniewolony: 12 Years a Slave” oraz znakomity blok dokumentów wśród, których znajdzie się m.in. jeden z najgorętszych HotDocs “Kryjówka diabła” (“Devil’s Lair”) w reżyserii Riaan’a Hendricksa (RPA). Przygotowaliśmy również cały blok filmów dokumentalnych poświęcony problematyce LGBT w Afryce, czyli TĘCZOWA AFRYKA. Będzie można zobaczyć poruszające i szokujące wręcz filmy o pogarszającej się sytuacji gejów w niektórych krajach Afryki.

Obok pokazów filmowych przygotowaliśmy wydarzenia towarzyszące związane z bogatą kulturą Nigerii. Wśród nich znajda się m.in. warsztaty tańca, robienia zabawek afrykańskich, wieczór nigeryjskich opowieści oraz pokazy slajdów dotyczących mody oraz duchowości Nigeryjczyków.

NAGRODY

Jak co roku publiczność będzie głosowała na najlepszy film festiwalu. Ten, który zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma nagrodę: ZEBRA 2014. Wśród głosujących rozlosujemy karnety na festiwal AfryKamera 2014. Najlepszy film festiwalu wybierze również Jury, które przyzna zwycięzcy GAZELĘ 2014.

AfryKamera
9. Festiwal Filmów Afrykańskich
23-27 kwietnia, Kino Luna – Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk Wrocław, Białystok

 Dokument bez tytułu