Mamy pierwszego trenera z Afryki w Polsce!

afryka.org Wiadomości Sport Mamy pierwszego trenera z Afryki w Polsce!

Zawodników z Afryki na Polski boiskach nie brakowało i nie brakuje. Wystarczy tylko zerknąć na “Listę piłkarzy z Afryki w Polsce”. Co innego ze szkoleniowcami. Ci nie są doceniani nawet u siebie, nie mówiąc o zagranicy czy innych kontynentach. Parę lat temu, a konkretnie jesienią 2006 roku bliski posady w Legii Warszawa był Samson Siasia. Niewiele brakowało, a ten były reprezentant Nigerii, później selekcjoner “Super Orłów”, trenowałby klub z Łazienkowskiej.

Ostatecznie nic z tego nie wyszło. Teraz jednak doczekaliśmy się wreszcie trenera z Czarnego Lądu na polskich boiskach. Kto nim jest i gdzie?

Już spieszę z informacją. Chodzi, a jakże, o najbardziej afrykański klubu w polskiej piłce, LZS Piotrówka. Tymczasowym szkoleniowcem tego trzecioligowego zespołu spod Opola został Emmanuel Ekwueme! Popularny “Tolek” prowadził już drużynę w dwóch ostatnich meczach ligowych ze Skrą Częstochowa i Startem Odrą Bogdanowice. Były reprezentant Nigerii dzieli funkcję trenera z innym z piłkarzy z Piotrówki Aleksanderm Mużyłowskim.

Pierwszy mecz pod kierunkiem tego duetu Piotrówka przegrała ze Skrą 0:2, ale już w kolejnym staciu było znacznie lepiej, bo ekipa z Opolszczyzny wygrała ze Startem Odrą 2:0. “Tolkowi” Ekwueme mocno pomógł w tym… jego brat Lucky Junior Ekwueme. Zagrał od pierwszej minuty i zdobył dwie efektowne bramki.

Nawet jeżeli przygoda z ławką trenerską byłego reprezentanta Nigerii nie potrwa długo, od przyszłego tygodnia w Piotrówce ma być zatrudniony nowy szkoleniowiec z trenerską licencją, to i tak trzeba odnotować ten fakt.

Emmanuele Ifeyani Ekwueme był pierwszym piłkarzem z Afryki, który na boiskach naszej ekstraklasy przekroczył granicę 100 występów. Łącznie w barwach Polonii Warszawa, Widzewa Łódź i Wisły Płock ma na koncie 103 mecze i 5 goli. Teraz został zaś pierwszym szkoleniowcem z Czarnego Lądu w polskim klubie! Gratulacje.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu