Mamady Keita

afryka.org Kultura Muzyka Mamady Keita

Afryka Zachodnia jest matką muzyki wydobywającej się z bębnów djembe. To właśnie stamtąd pochodzą niemal wszyscy najwięksi bębniarze. Jednym z nich jest Mamady Keita, który już wkrótce da popis na festiwalu Colours of Ostrava.

Mamady Keita pochodzi z Gwinei. Urodził się w małej wiosce Balandugu. Tam też po raz pierwszy miał okazję zetknąć się z djembe. Pierwsze nauki pobierał już w wieku siedmiu lat. Miejscowy mistrz, Karinkaja Konde, przekazał mu wszystkie tajniki bębna. Pasja Mamady była jednak na tyle ogromna, że nie ograniczał się jedynie do muzyki swojego ludu. Chciał poznawać coraz więcej rytmów. Wszelkie granice nie miały dla niego znaczenia. Liczyła się tylko muzyka.

W 1963 roku nastoletni wówczas Mamady został wybrany do Federalnego Baletu prowincji Siguiri. Był to pierwszy krok ku wielkiej karierze i grze dla samego Sekou Toure, ówczesnego prezydenta Gwinei. 12 miesięcy później to marzenie się spełniło. Mamady Keita znalazł się w gronie artystów, którzy mieli współtworzyć Narodowy Balet Djolba. Podczas 23 lat spędzonych w Balecie, Mamady występował na całym świecie. Dawał koncerty m.in w USA, Rosji oraz Japonii.

W 1986 roku zdecydował się opuścić granice Gwinei i wyjechał do Abidżanu, gdzie dołączył do grupy Souleymane Koli. Razem z nowym zespołem brał udział w różnych festiwalach oraz nagrał ścieżkę dźwiękową do jednego z filmów. W końcu wyemigrował do Europy. Zamieszkał w Brukseli. Początki związał z zespołem Zig-Zag. Gra na licznych koncertach dała grupie popularność. Rok później Mamady Keita nagrał swój pierwszy krążek pt. Wassolon.

W 1991 powstał pierwszy film biograficzny o twórczości wielkich bębniarzy. „Djembefola” zyskał uznanie publiczności na festiwalach we Francji, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Krótko po tym wydarzeniu, Mamady postanowił założyć szkołę djembe o nazwie „Tam Tam Mandingue”. Był to strzał w dziesiątkę. Szkoła cieszyła się ogromną popularnością i przyniosła arty ścię chwałę.

W latach 90-tych, Mamady wydał jeszcze cztery albumy. Niemal wszystkie produkcje okazały się sukcesem. Dzięki nim, Keita zyskał renomę i był zapraszany na koncerty po całym świecie.

Obecnie Mamady Keita jest patronem „Sewa Beats”, firmy specjalizującej się w nauce gry na instrumentach perkusyjnych.

Mb

Więcej o festiwalu w Ostrawie.

 Dokument bez tytułu