Mamadou poleca: Youssou N’Dour i „Alsaama day”

afryka.org Kultura Muzyka Mamadou poleca: Youssou N’Dour i „Alsaama day”

Senegalczycy nazywają go pieszczotliwie You. Zdobył wszystko co można w muzyce. Ostatnio Grammy Awards 2005 w kategorii najlepszego albumu world music.

Youssou N’Dour. Pokonał wtedy Agelique Kidjo, Paco de Lucia, Bebel Gilberto i Gipsy Kings. Słynny hit „7 seconds” dał duetowi You i Neneh Cherry światowy rozgłos w połowie lat 90-tych.

Mbalax (mbalakh) to zakręcony, popularny rytm grany na bębnach sabar. Youssou od lat 80-tych promuje ten styl na świecie śpiewając w języku wolof. Sam tytuł najnowszej płyty „Alsaama ( „dzień dobry’ w języku malinke) day” jest powitaniem nowego dnia, nowych perspektyw dla afrykańskiej młodzieży.

Osiem utworów w lekkim mbalaxie. Nowość u Youssou N’doura jeśli chodzi o teksty. Na tej płycie nie ma pieśni chwalebnych (griotów) dla notabli! Poruszone tematy są bardziej uniwersalne : „borom gaal” mówi o nielegalnej immigracji drogą morską, „telephone” o kłopotach czasem małżenskich związanych z popularnymi komórkami, „aminie” o przyjaźni, „yonou deugue” o prawdzie i uczciwości, „boolo leen” o solidaryzmie społecznym. Jednym słowem, nowy album N’Doura to świeżość, na którą czekała publiczność. Nie tylko w Dakarze.

Mamadou

Alsaama day, Xippi Records 2007

 Dokument bez tytułu