Mamadou poleca: Manou Gallo

afryka.org Kultura Muzyka Mamadou poleca: Manou Gallo

Niezależnie od gatunku muzyki, mało jest kobiet grających na basie. A do tego ile jest śpiewających, jak pochodząca z Wybrzeża Kości Słoniowej Manou Gallo?

Spędziła sześć lat w zespole Zap Mama, gdzie nauczyła się panować nad głosem. Podkreśla jednak, że jest przede wszystkim basistką. Dostałem najnowszą (drugą) płytę zatytułowaną „Manou Gallo”. Pierwszy kawałek „ABJ-BXL” (czyli Abidjan-Bruksela) wprowadza od razu w swoisty klimat całości, czyli funky. Skoro muzyka nie zna granic, Manou zaprasza Tangę Remę z Burundi (brat znanej w Polsce Khadja Nin), a także rapera Balo ze sceny belgijskiej.

Czy śpiewa, czy tylko mówi, Manou ma tę zdolność budowania napięcia. Właśnie utwór „Terre” – „Ziemia” dobrze oddaje taką gęstą atmosferę. Natomiast kawałek „Hommage” jest bluesowy, smutny i wspomina tragiczną śmierć przyjaciela artystki w Abidjanie. Było to pięć lat temu, w pierwszych godzinach wojny domowej.

Mną poruszyły jeszcze takie kawałki jak „Denisie”, „Apohayo” i „Addo”. Gdy chcesz poczuć funky nasiąkany dźwiękami Afryki, posłuchaj tej bardzo świeżej płyty.

Mamadou

Manou Gallo, Zig Zag World, 2007

 Dokument bez tytułu