Mamadou Diouf i subiektywny przewodnik po jego dyskografii

afryka.org Kultura Muzyka Mamadou Diouf i subiektywny przewodnik po jego dyskografii

Znamy Mamadou Dioufa jako DJa w warszawskich klubach, ale bardzo często zapominamy o płytach które nagrał. Kinior, Voo Voo, Anna Maria Jopek… z nimi śpiewał, z nimi tworzył muzykę. Wszystkim zainteresowanym polecamy tę krótką ściągę z dyskografii. A muzyczna historia Mamadou zaczęła się od…

African snow – MC 1993, CD 2000

Pierwszy album Mamadou nagrany z Orkietrą Kiniora (Wlodzimierz Kiniorski, Radek Nowakowski). Teksty autorstwa Mamadou i muzyka Kiniora powstały zimą 93’ w teatrze Witkacego w Zakopanem.
Płyta miesiąca września 2000 world music w World Entertainment Network, na liście przebojów BBC Charlie’go Gilletta

Poźniej była Fakira – Kinior & Mamadou , 2002, kolejna wspólna płyta z Kiniorem. 

W latach 1995–2000 Mamadou Diouf współpracował jako wokalista z legendarnym już zespołem VOO VOO i nagrał:

Zapłacono (1994) to album zespołu Voo Voo, jest powszechnie uznawany za jeden z najlepszych w historii tej grupy… oraz Rapatapa – to ja – wydany w roku 1995.

Mamadou zaśpiewał też w duecie z Anną Marią Jopek na płytach: Ale jestem (1997) i Jasnosłyszenie (1999).

Ale o tej płycie sam Mamadou mówi, że to szczególny albumBogdan Loebl, St. Africa, Incarnations W-wa – Dla Anny, ul. Zachodzącego Słońca (2005). Podczas jego nagrywania spotkali się: gitarzysta Becaye Aw (obecnie mieszka w Norwegii), z którym Mamadou rozpoczął swoją przygodę z muzyką w drugiej połowie lat 80.; znani z „Kapeli ze wsi Warszawa” Maja Kleszcz i Wojtek Krzak oraz Bogdan Loebl – poeta, autor kilkuset tekstów piosenek i bluesów między innymi dla zespou Breakout i Tadeusza Nalepy.

Od końca lat 90. Mamadou jest wokalistą zespołu TAM TAM PROJECT Piotra Jacksona Wolskiego. Zespół wydał dwie płyty: Tam Tam Project – 2001 i Sunu music – 2005. Szczególnie ten drugi album – z żywiołowym „Chodź ze mną, chodź ze mną, ja Polskę znam, pokażę ci Dakar nie będziesz sam” i z Tytusem Wojnowiczem, w teledysku do tej piosenki wiezionym przez Mamadou na skuterze przez stolicę Polski – zasługuje na uwagę.

A z płyt innych.

Mamadou zaśpiewał po polsku na płycie Pana Yapy – Załoga II. Piosenki zaśpiewali m.in.: Ewa Bem, Reni Jusis, Mietek Szcześniak, Paweł Kukiz, Jorgos Skolias, Młodzi Pospieszalscy.

Pozostaje tylko zaprosić do słuchania.

(md, ps) 

 Dokument bez tytułu