Dogonowie są jednym z ludów mieszkających w Mali. Dziś ich wsie przyciągają turystów. Jednak jacy Dogonowie są naprawdę? Czego nie zobaczy turysta, który odwiedzi współczesnych Dogonów?
Dogonów i ich niezwykły świat przedstawi nam malijski malarz Seydou Zan Diarra, malując obrazy na płótnie przed widzami. Usłyszymy niezwykłą opowieść o Dogonach, o korzeniach ich sztuki, o jej symbolice związanej z religią, magią, obrzędami, jej współczesnym obliczu, związkach ze sztuką europejską XIX i XX wieku. W ten sposób powstanie intrygujący żywy dokument. Opowieści Seydou będzie towarzyszyła muzyka na żywo.
Seydou Zan Diarra: Po ukończeniu szkoły średniej zamierzał zdawać do szkoły plastycznej. Jego ojciec był jednak przeciwny zajmowaniu się sztuką, ponieważ uważał je za zajęcie nieprzynoszące konkretnych dochodów. Obecnie Seydou mieszka w Krakowie i pracuje jako weterynarz. Nie porzucił jednak sztuki. Maluje, a jego prace poruszają głównie tematykę afrykańską, bo jak sam twierdzi – to właśnie tęsknota za Afryką daje mu inspirację. Jako artysta Seydou dopracował się własnego, łatwo rozpoznawalnego stylu.
Wstęp wolny! Kiedy? 20 maja, niedziela, godzina 17.30. Gdzie? Kino Luna.
Przed opowiadaniem historii odbędzie się projekcja dwóch filmów dokumentalnych poświęconych Afryce.
Więcej o naszych majowych imprezach na www.afryka.org/afrykawwarszawie.
Zadanie realizowane dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy.