Malawi: Pierwszy taki ślub

afryka.org Wiadomości Malawi: Pierwszy taki ślub

W Malawi miał miejsce pierwszy ślub gejowskiej pary. Jednak zaraz po ślubnej ceremonii nowożeńcy zostali zatrzymani przez policję za swój czyn. Homoseksualizm jest w świetle malawijskiego prawa nielegalny.

Tiwonge Chimbalanga i Steven Monjeza zorganizowali tradycyjną ceremonię ślubną. Obserwowały ją setki ciekawskich. Zaczęło się od modlitwy w kościele.

Obaj mężczyźni nie mają długiego stażu we wspólnym życiu. Są ze sobą od pięciu miesięcy. Jak twierdzą, nigdy nie pociągały ich kobiety. O ich ślubie rozpisała się malawijska prasa. W ten sposób informacja o gejowskiej parze dotarła do władz Malawi, które postanowiły wyegzekwować prawo, zakazujące homoseksualizmu. Nowożeńcy znaleźli się w areszcie, a policja prowadzi dochodzenie w ich sprawie. Za homoseksualizm, kwalifikowany w malawijskim prawie jako sodomia, grozi kara 14 lat pozbawienia wolności.

Według Centre for the Development of People (CEDEP), organizacji zajmującej się obroną praw gejów i lesbijek, represje wobec homoseksualnej pary jeszcze bardziej zastraszą malawijskich homoseksualistów, skazując ich na funkcjonowanie w homoseksualnym getcie. To dlatego liczba osób zakażonych wirusem HIV jest dwa razy wyższa wśród Malawijczyków-homoseksualistów niż wśród osób heteroseksualnych. Ci pierwsi boją się ujawniać swoje preferencje nie tylko dlatego, że grozi im kara więzienia, ale również z racji presji ze strony konserwatywnej tradycji malawijskiego społeczeństwa, która piętnuje homoseksualizm.

ostro

 Dokument bez tytułu