Malawi będzie wybierać

afryka.org Wiadomości Malawi będzie wybierać

19 maja mieszkańcy Malawi wybierają prezydenta oraz parlament. Największymi rywalami o fotel prezydencki są obecny prezydent, Bingu wa Mutharika z partii DPP (Democratic Progressive Party), który liczy na re-elekcję oraz John Zenus Ungapake Tembo, lider największej partii opozycyjnej Malawi – MCP (Malawi Congress Party).

Zarówno prezydent, jak i członkowie 1-izbowego parlamentu są w Malawi wybierani w bezpośrednich wyborach, na 5-letnią kadencję. Zwycięstwo zapewnia zdobycie zwykłej większości głosów. Prezydent kraju stoi również na czele rządu i ma prawo powoływania i odwoływania ministrów. Prawo do głosowania ma prawie 6 milionów mieszkańców kraju.

W Malawi, jednym z najuboższych krajów świata, uzależnionym od pomocy zewnętrznej, najpoważniejszymi sprawami, którymi powinny zająć się nowy rząd i parlament są: zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, w tym wsparcie dla rolnictwa oraz właściwe rozdzielanie pomocy żywnościowej, zapewnienie wsparcie finansowego ze strony krajów rozwiniętych oraz walka z korupcją.

maru

 Dokument bez tytułu