Majotta wybrała Francję

afryka.org Wiadomości Majotta wybrała Francję

Chociaż komoryjskie władze protestowały, Majotta stała się 101. departamentem Francji I integralną częścią tego kraju.

Majotta jest częścią archipelagu wysp Komorów, kulturowo i językowo spokrewnionych ze sobą. Jest też jedyną częścią, która nie chciała stać się częścią Komorów, a jej mieszkańcy opowiedzieli się za pozostaniem francuską kolonią. Niechęć do integracji z resztą archipelagu umocniła niestabilna sytuacja na niepodległych wyspach, trapionych przez konflikty. Dlatego w 2008 roku, kiedy mieszkańcy Majotty mieli wypowiedzieć się o przyszłości swojej ojczystej wyspy, zdecydowana większość opowiedziała się za zostaniem częścią Francji.

1 marca br. Majotta stała się już oficjalnie departamentem Francji. Nie zgodził się na to komoryjski rząd, który zapowiedział, że będzie dążył do rewizji decyzji w sprawie Majotty. Prezydent Komorów, Abdalla Sambi nazwał ustanowienie departamentu francuską okupacją. Wezwał też społeczność międzynarodową do interwencji w sprawie integralności komoryjskiego terytorium.

Innego zdania jest ponad 186 tysięcy mieszkańców Majotty. Ich zdaniem integracja z Francją ma same zalety. Otrzymają pełne prawa, którymi cieszą się francuscy obywatele, zagwarantowany zostanie dostęp do świadczeń społecznych i możliwość gospodarczego rozwoju.

Majotta wybrała pełną integrację, w przeciwieństwie do innej wyspy, należącej geograficznie do Afryki, a zależnej od Francji, Reunionu. Reunion jest w odróżnieniu od Majotty terytorium zamorskim, co oznacza, że cieszy się pewnym stopniem autonomii, ale na barkach Reuniończyków spoczywa większa odpowiedzialność za prowadzenie polityki gospodarczej i społecznej.

p

 Dokument bez tytułu