Majotta: Niezależna i francuska

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! Majotta: Niezależna i francuska

Majotta jako jedyna wyspa archipelagu nie chciała być niezależna. Wolała zostać w granicach francuskich posiadłości zamorskich, z czym do dziś nie mogą pogodzić się władze Komorów. Swojemu szczególnemu statusowi zaczyna zawdzięczać nazwę tylnych drzwi do Europy.

Majotta to wyspa Mahoré – nazwę tę stosuje się też do określania Majotty – (Grande-Terre), mniejsza od niej Petite-Terre i kilka wysepek rozrzuconych wokół Grande i Petite.

Największa wyspa Majotty, Mahoré, jest najstarszą wyspą archipelagu. Najwyższy szczyt Grande-Petite sięga 660 metrów n.p.m. Mlima Bénara, bo o nim tutaj mowa to wygasły wulkan. Jego obecność sprawia, że ziemia w niektórych rejonach Grande należy do bardzo żyznych. Z kolei na mniejszej wyspie Petite-Terre znajdowała się kiedyś stolica Majotty. Było nią do 1977 roku Dzaoudzi.

Trochę historii

W XVI wieku na wyspie powstał sułtanat Maore (Mawuti). W 1503 roku dotarli tutaj Portugalczycy, ale nie zdecydowali się skolonizować tej wyspy. 300 lat później Majotta zaczęła zmieniać swoich właścicieli. I tak w 1832 roku był to Andriantsoly, który przybył z Madagaskaru, w następnym roku sułtanat Mwali (z wyspy Moheli), a w 1835 roku sułtanat z wyspy Anjouan. Burzliwy czas zmian zakończył rok 1836, kiedy władzę przejął lokalny sułtan z Majotty.

W 1843 roku kontrolę nad Mahoré przejęła Francja. Okazało się, że francuskie panowanie było tak popularne wśród mieszkańców Majotty, że podczas referendum w 1974 i 1976 roku opowiedzieli się oni za pozostaniem zamorską posiadłością trójkolorowych. Niepodległe Komory nie chciały pogodzić się z utratą czwartej wyspy archipelagu. Dlatego zgłosiły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o rozstrzygnięcie sporu z Francją. W rezultacie 11 z 15 członków Rady przyznało Komorom prawo do Majotty, ale Francuzi zawetowali to postanowienie. Do dziś Majotta jest zamorskim terytorium Francji.

Majotta dziś

Obecnie Majottę zamieszkuje ponad 160 tysięcy ludzi. 64 procent z nich to osoby urodzone na wyspie, 28 procent to imigranci z Komorów, a pozostali to Francuzi, Malgasze i przybysze z innych krajów.

Pomimo że francuski jest oficjalnym językiem Majotty, to jest ona zamorskim terytorium Francji, gdzie najmniej osób mówi językiem metropolii. Zaledwie 56 procent osób potrafi czytać i pisać po francusku. Obok francuskiego w użyciu są również dialekty języka komoryjskiego, który jest spokrewniony z suahili.

Nie oznacza to, że francuski nie jest popularny. Wręcz przeciwnie. Coraz częściej rodzice mówią do dzieci tylko po francusku. Chcą, aby język pomógł im w osiągnięciu odpowiedniego statusu społecznego.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy Majotta wyszła lepiej na tym, że nie chciała zostać częścią niepodległych Komorów? Patrząc na to, co dzieje się na Majotcie, która w przeciwieństwie do pozostałych wysp archipelagu toczy spokojne życie, odpowiedź pojawia się sama.

(kofi)

 Dokument bez tytułu