Mają nowego Kanu

afryka.org Wiadomości Sport Mają nowego Kanu

Nie wiem, jak wam, ale mnie gra najlepszego piłkarza mistrzostw świata do lat 17 w Chile, jakim bez dwóch zdań był Victor Osimhen, przypomina wczesnego Nwankwo Kanu. Może nie jest tak wysoki, ale gra w podobnym stylu. Jest szybki, przebojowy, błyskotliwy. Nie tylko pod bramką rywala potrafi się zachować znakomicie. Nic dziwnego, że już rozpoczęły się spekulacje, gdzie Osimhen trafi. Głośno mówi się o Tottenhamie.

Dziś po północy w Vina del Mar w Chile, młodzi Nigeryjczycy zdobyli mistrzostwo świata w kategorii 17-latków. To już ich piąty taki triumf. Pod tym względem nikt się z nimi nie może równać. Turniej w Ameryce Południowej przeszli, jak burza gromiąc kolejnych rywali. W finale pokonali Mali 2:0, a strzelcem jednej z bramek, dodajmy niezwykle efektownej, bo zdobytej kapitalnym uderzeniem zza pola karnego był właśnie Osimhen. Ten 16-latek, pod koniec grudnia ma urodziny, skończył mistrzostwa z 10 bramkami na koncie. W historii rozgrywanych od 1985 MŚ U-17 jeszcze nikt nie osiągnął takiego wyniku. Czy teraz Osimhen i jego rodacy podążą drogą Kanu i innych wielkich graczy „Super Orłów”? Pokażą najbliższe lata.

Warto jeszcze dodać, że drużyna siedemnastolatków z Nigerii prowadzona była przez byłego świetnego reprezentanta Nigerii Emmanuela Amunike, najlepszego piłkarza Afryki w 1994 roku.

SUKCESY AFRYKAŃSKICH ZESPOŁÓW W MŚ U-17

1985 ROK – Nigeria zdobywa mistrzostwo. Gwinea kończy na 4 miejscu

1987 ROK – Nigeria wicemistrzem, Wybrzeże Kości Słoniowej – 3 lokata

1989 ROK – Fode Camara z Gwinei królem strzelców imprezy w Szkocji

1991 ROK – Ghana mistrzem, a Nil Odarty Lamptey najlepszym zawodnikiem mistrzostw we Włoszech

1993 ROK – Nigeria mistrzem, Ghana wicemistrzem. Wilson Oruma królem strzelców

1995 ROK – Ghana mistrzem

1997 ROK – Ghana wicemistrzem

1999 ROK – Ghana na 3 miejscu. Ismael Addo króle strzelców turnieju w Nowej Zelandii

2001 ROK – Nigeria na 2 miejscu. Burkina Faso jest 3

2007 ROK – Nigeria mistrzem. Ghana czwarta. Macauley Christianus z Nigerii królem strzelców

2009 ROK – Nigeria wicemistrzem, a Sani Emmanuel najlepszym zawodnikiem MŚ

2013 ROK – Nigeria mistrzem, Kelechi Iheanacho wybrany najlepszym piłkarzem turnieju, a Dele Alampasu najlepszym bramkarzem

2015 ROK Nigeria mistrzem, Mali wicemistrzem. Victor Osimhen królem strzelców turnieju. Najlepszy piłkarz: Kelechi Nwakali (Nigeria). Najlepszy bramkarz Samuel Diarra (Mali).

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu