Madagaskar: Zostaję!

afryka.org Wiadomości Madagaskar: Zostaję!

Będę nadal przywódcą Madagasakaru – zapowiedział malgaski prezydent Marc Ravalomanana. Była to pierwsza publiczna wypowiedź prezydenta od czasu demonstracji i zamieszek, przeciwko jego władzy.

Ravalomanana przemawiał do 35 tysięcy swoich zwolenników w sobotę, na stadionie w stołecznej Antananarywie. W ten sposób ustosunkował się do zapowiedzi mera Antananarywy, Andry’ego Rajoelina, który przewodzi ruchowi na rzecz odejścia Ravalomanana.

„Jestem prezydentem republiki i zamierzam nim zostać do czasu aż skończy się moja kadencja” – mówił Ravalomanana. – „Każdy problem Madagaskaru może być rozwiązane na drodze dyskusji. Zrobimy wszystko, aby przywrócić pokój.”

Ravalomanana będzie rządził do 2011 roku, kiedy przypadają kolejne wybory. Rajoelina chciał, żeby prezydent odszedł już teraz, bo jego zdaniem ma dyktatorskie maniery i nie powinien sprawować dłużej swojego urzędu.

W czasie sobotniego przemówienia Ravalomanana, Rajoelina zorganizował spotkanie swoich zwolenników, na którym domagał się ustąpienia obecnego prezydenta. Sytuacja w Antananarywie pozostaje nadal bardzo napięta, Od chwili rozpoczęcia demonstracji, pod koniec stycznia br., zginęło ponad 100 osób.

Rajoelina niezależnie od oświadczenia Ravalomanana powołuje kolejnych ministrów do swojego rządu tymczasowego, który miałby przejąć władzę po ustąpieniu Ravalomanana i sprawować ją aż do wyborów w 2011 roku. Tymczasem Ravalomanana odwołał Rajoelina z jego funkcji mera stolicy. W tej sytuacji będzie bardzo trudno zakończyć spór i zapobiec kolejnym manifestacjom i ofiarom.

ostro

 Dokument bez tytułu