Madagaskar: Prezydent odizolowany

afryka.org Wiadomości Madagaskar: Prezydent odizolowany

Andry Rajoelina został zaprzysiężony na tymczasowego prezydenta Madagaskaru. Ma jednak problem, bo jego władzy nie chce uzna społeczność międzynarodowa.

Na początku tygodnia wojsko przejęło kontrolę nad pałacem prezydenckim, zmuszając tym samym dotychczasowego przywódcę Madagaskaru, Marca Ravalomanana do ustąpienia. Władzę wojskowi dowódcy postanowili przekazać cywilowi, kierującemu przez ostatnie dwa miesiące malgaską opozycją, Rajoelina.

Na zaprzysiężenie Rajoelina przybyło 40 tysięcy osób. To oni demonstrowali wcześniej na wezwanie Rajoelina przeciwko władzy jego poprzednika. Jednak entuzjazmu tłumu nie podzielają ani Unia Afrykańska (UA) ani Unia Europejska (UE). Przeszkodą ma być sposób w jaki doszło do tej zmiany u sterów władzy. To był zamach stanu – twierdzą światowi i afrykańscy przywódcy. I wzywają do jak najwcześniejszych wyborów.

Rajoelina nie ma zatem łatwego startu. Ma władzę na wyspie, ale jednocześnie znalazł się w izolacji na arenie międzynarodowej. Rajoelina nie będzie też być mógł prezydentem w wyniku wyborów. Według konstytucji jest za młody na sprawowanie tej funkcji. Inaczej jest w przypadku nagłego ustąpienia prezydenta. W tym przypadku nawet 34-latek, którym jest Rajoelina może być prezydentem.

lumi

 Dokument bez tytułu