Madagaskar: Kto przejmie władzę?

afryka.org Wiadomości Madagaskar: Kto przejmie władzę?

W Mozambiku kontynuowane są rozmowy na temat przyszłości Madagaskaru. Na specjalne spotkanie w mozambickiej stolicy, Maputo, przyjechali skłóceni z sobą rywale – obalony prezydent Marc Ravalomanana i obecny malgaski przywódca, Andry Rajoelina.

Jest to już drugi szczyt tych polityków w Maputo. Wcześniej udało się im porozumieć co do politycznej przyszłości wyspy, powołując rząd tymczasowy i ogłaszając termin nowych wyborów na koniec 2010 roku. Nie zdecydowano jeszcze kto ma zostać tymczasowym prezydentem i premierem oraz jak ma wyglądać podział ministerialnych tek.

W kolejnej turze rozmów wezmą też udział dwaj byli prezydenci Madagaskaru, Didier Ratsiraka i Albert Zafy. Ravalomanana zapowiedział juz, że nie zamierza obejmować żadnego stanowiska we władzach tymczasowych. Obecnie przebywa na politycznej emigracji w RPA. Tymczasem Rajoelina zaraz po powrocie z pierwszego spotkania w Maputo zapowiedział, że tylko on sam może zostać tymczasowym prezydentem. W ten sposób wyklucza siebie z udziału w wyborach prezydenckich w 2010 roku, bo tymczasowy prezydent nie będzie mógł ubiegać się w nich o prezydencki fotel.

Patronująca rozmowom Southern African Development Community (SADC) wierzy w szczęśliwy finał drugiego szczytu w Maputo. „Najgorsze za nami” – twierdzą mediatorzy, przyznając jednocześnie, że nie będzie łatwo.

Czasu jest coraz mniej, bo zgodnie z zasadami sierpniowej ugody tymczasowe władze mająbyć powołane do 8 września. Madagaskar czeka zatem na porozumienie polityków. Ravalomanana został odsunięty od władzy przez Rajoelina dzięki wsparciu ze strony mieszkańców malgaskiej stolicy i armii. Rajoelina wcześniej był merem stołecznej Antananarywy. Domagał się odejścia Ravalomanana oskarżając go o dyktatorski styl rządów i wykorzystywanie władzy do prywatnych celów – Ravalomanana jest wiodącym biznesmenem na Madagaskarze.

lumi

 Dokument bez tytułu