Madagaskar: Koniec sporu o władzę

afryka.org Wiadomości Madagaskar: Koniec sporu o władzę

Czy to już koniec sporu o władzę na Madagaskarze? Dwaj najwięksi rywale sporozumieli się właśnie w sprawie podziału władzy i przeprowadzenia nowych wyborów w ciągu najbliższych 15 miesięcy.

Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie wiedział, kto zwycięży w politycznym konflikcie na Madagaskarze. Dotychczasowy prezydent tego kraju, Marc Ravalomanana, został oskarżony przez opozycję o dyktatorskie zapędy przez młodego lidera opozycji, Andry’ego Rajoelina. W rezultacie doszło do zamieszek i przewrotu, w którym Rajoelina zdobył władzę przy pomocy wojska. Ravalomanan musiał opuścić rodzinną wyspę. Na odsiecz przyszli mu przywódcy innych afrykańskich państw, którzy uznali przewrót za działanie wymierzone w demokrację.

W weekend, w stolicy Mozambiku, doszło do rozmów między zwaśnionymi stronami malgaskiego konfliktu. W specjalnym komunikacie wydanym w niedzielę, przedstawiciele Rajoelina i Ravalomanana, zgodzili się stworzyć rząd jedności narodowej, do czasu nowych wyborów. Gabinet będzie składał się z premiera, jego 3 zastępców i 28 ministrów.

Okres przejściowy, do wyborów, nie będzie trwał dłużej niż 15 miesięcy. Wybory będą monitorowane przez międzynarodowych obserwatorów. Ravalomanan wróci teraz na Madagaskar. Jest to możliwe dzięki gwarancjom jego przeciwników, że nie pociągną go do odpowiedzialności za nadużywanie władzy. Nie będzie też brał bezpośredniego udziału w procesie przywracania demokratycznego ładu na wyspie. Nie wiadomo jeszcze, czy parlament rozwiązany przez Rajoelina w marcu br. zacznie znów obradować.

W rozmowach o przyszłości Madagaskaru wzięli udział także byli prezydenci tego kraju, Didier Ratsiraka i Albert Zafy. Rozmowom przewodniczył były prezydent Mozambiku, Joaquim Chissano.

lumi

 Dokument bez tytułu