Madagaskar: Armia przejmuje władzę

afryka.org Wiadomości Madagaskar: Armia przejmuje władzę

Pułkownik Charles Andrianasoavina z madagaskarskiej armii przejął kontrolę nad wyspą. Nieznane są losy Anrdy Rajoelina, który w ubiegłym roku ogłosił się prezydentem Madagaskaru.

Pułkownik, który poinformował dziś dziennikarzy o przejęciu władzy w ubiegłym roku wspierał Rajoelinę i pomógł obalić ówczesnego prezydenta kraju Marca Ravalomananę.

Podczas spotkania z dziennikarzami Charlesowi Andrianasoavinie towarzyszył szef bezpieczeństwa Ravalomanany. Obecny był także dowódca armii Rajoeliny. Żaden z nich nie powiedział, gdzie obecnie przebywa prezydent Rajoelina.

Na Madagaskarze odbywa się obecnie referendum konstytucyjne, w którym obywatele mają głosować nad tym, czy umożliwić prezydentowi Rajoelinie dożywotnie sprawowanie władzy. Andrianasoavina poinformował też dziennikarzy o tym, że referendum zostało zawieszone, a rząd rozwiązany.

Według słów pułkownika armii zależy na “narodowym pojednaniu”. Władzę nad krajem ma obecnie sprawować komitet narodowy. Pułkownik zapowiedział też, że więźniowie polityczni zostaną wypuszczeni z więzień i zaapelował do uchodźców o powrót do kraju “by ratować ojczyznę”. – Lud Madagaskaru cierpi z powodu konsekwencji fałszywej dumy – mówił Andrianasoavina, prosząc obywateli o “zachowanie spokoju”.

maru

 Dokument bez tytułu