Mabanckou w Warszawie, Mabanckou w Krakowie

afryka.org Polecamy Mabanckou w Warszawie, Mabanckou w Krakowie

Zapraszamy na dwa spotkania z autorem “Kielonka”, Alainem Mabanckou z okazji polskiej premiery jego najnowszej książki – “African Psycho”.

Rozmowę z autorem poprowadzą Remigiusz Grzela (Warszawa) i Wojciech Bonowicz (Kraków). W rozmowie o literaturze w Afryce być może wyjaśni się kwestia imienia żyjącego na poziomie Kazimierza (“Kielonek”), niewykluczone również, że dowiemy się, czy legendarny morderca Angoualima, który potrafił przeobrazić się w kobietę, dziecko lub paczkę (“African Psycho”) istniał naprawdę.

O “African Psycho”:

Grégoire nie wyróżnia się niczym szczególnym poza kanciastym łbem i wielkimi dłońmi. Mieszka sam, pracuje w warsztacie samochodowym. Ma jednak skryte marzenie – chciałby stać się prawdziwym zbrodniarzem, jak jego wielki idol, Angoualima, słynny seryjny zabójca. Grégoire często odwiedza jego grób na cmentarzu Zmarłych-którzy-nie-mają-prawa-do-snu i wsłuchuje się w zalecenia mistrza. Jednak zabijanie to nie kino ani literatura. Nie każdy to potrafi.

O autorze:

W prozie Mabanckou widać fascynację bohaterami z drugiego szeregu – na pozór nieciekawymi, żyjącymi gdzieś na marginesie wielkich wydarzeń i wielkiego świata. Szemrani pijaczkowie, podstarzałe prostytutki, życiowe niedorajdy, niedoszli złoczyńcy – to im najchętniej udziela głosu. „Kiedy jestem w kinie najbardziej ciekawią mnie właśnie te drugoplanowe postaci. Myślę, że to właśnie jest prawdziwe życie. Lubię te pokiereszowane ludzkie historie. Mam o nich więcej do powiedzenia. Wydaje mi się, że za tą marginalizacją kryje się radość życia. Oto, czego w nich szukam: przebłysku radości”.

karakter

Warszawa; 14 września 2009, 19:00 – 21:00; Miejsce: Redakcja “Gazety Wyborczej”; Ulica: Czerska 8/10, wejście od ul. Czerniakowskiej.

Kraków; 16 września 2009, 19:00 – 21:00. Miejsce: Klub “Lokator”; Ulica: Krakowska 27.

 Dokument bez tytułu