Maathai: Musimy działać już teraz

afryka.org Wiadomości Maathai: Musimy działać już teraz

Kenijska laureatka nagrody Nobla, Wangari Maathai, wezwała afrykańskich przywódców do zwrócenie większej uwagi na zmiany klimatu, które zagrażają przyszłości Afryki. Jej zdaniem wizja podniesienia się poziomu mórz i topnienia śniegu na biegunach wydaje się zbyt odległa, a tak naprawdę skutki globalnego ocieplenia odczują też Afrykańczycy.

Zdaniem Maathai Afryka jest niezwykle narażona na zmiany klimatu. Sam fakt istnienia dwóch wielkich pustyń na północy (Sahara) i południu (Kalahari) tego kontynentu wraz z rabunkowym wycinaniem lasów w Kongo sprawia że należy działać już teraz. Jednak nie będzie to możliwe bez przywódców państw afrykańskich, rozumiejących potrzebę ochrony środowiska.

Maathai wezwała też afrykańskie rządy do wprowadzania planów sadzenia drzew. W jej opinii najważniejszy nie jest ich gatunek, ale to że zostaną posadzone. Niech na każdym akrze ziemi rośnie 25 drzew – zachęca noblistka.

Globalne ocieplenie dotyka coraz bardziej Afrykę. Susze i powodzie prowadzą do znacznych strat, które mają  szczególnie negatywny wpływ społeczności utrzymujące się z hodowli zwierząt.

Maathai otrzymała pokojową nagrodę Nobla za działania na rzecz ekologii i kobiet w swojej rodzinnej Kenii. Założyła organizację "Zielony Pas" z którą sadziła drzewa, aby zapobiec pustynnieniu kraju, biedzie i głodowi. Tym samym znalazła wiele nowych miejsc pracy dla kobiet. Założyła też kenijską Partię Zielonych, a obecnie sprawuje stanowisko sekretarza ds. środowiska i zasobów naturalnych. W 2005 roku została komisarzem Economic, Social and Cultural Council, istniejącej w ramach Unii Afrykańskiej.

(kofi)

 Dokument bez tytułu