Lyambiko zaśpiewa w Polsce

afryka.org Kultura Muzyka Lyambiko zaśpiewa w Polsce

Po świątecznych koncertach Diany Krall, Dionne Warwick, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves – Era Jazzu ponownie gości wielką, jazzową wokalistkę. Tym razem gwiazdą dorocznej Gali Christmas będzie Lyambiko – egzotyczna Niemka, rodem z Tanzanii. Jej najnowszy album “Lyambiko Sings Gershwin” zdobył prestiżową nagrodę Echo Jazz (niemiecki odpowiednik Grammy Award) honorując gwiazdę Ery Jazzu tytułem wokalistki roku.

Lyambiko urodziła się w niemieckiej Turyngii w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Dziadek był już w latach trzydziestych muzykiem orkiestr marszowych w rodzinnej Tanzanii; ojciec wziętym śpiewakiem w etnicznych chórach oraz saksofonistą w licznych zespołach afrykańskich emigrantów w Niemczech. Lyambiko pobierała dzieciństwie naukę muzyki i gry oraz perfekcyjnie opanowała sztukę wokalną. Jako nastolatka założyła swój pierwszy zespół folkowo-bluesowy, ale prawdziwą karierą rozpoczęła dopiero w 1999 roku, gdy przeniosła się do Berlina. Studiując w akademii muzycznej sporo koncertowała z najróżniejszymi zespołami interpretując przede wszystkim jazzowe standardy. Zwrotem w karierze był autorski duet Lyambiko Strange Fruit oraz gościnne koncerty wraz z amerykańskim wokalistą Mark’em Murphym. Przygotowany repertuar oraz autorski kwartet odbył entuzjastycznie przyjmowane koncerty w całej Europie a wraz z koncertami w USA przyniósł artystce kontrakt na realizację debiutanckiej płyty “Out Of This Mood”. Doskonałe recenzje w Europie i w Stanach spowodowały ogromne zainteresowanie artystką, która w kolejnych swoich zespołach zrealizowała kilka ciekawych płyt (“Shades Of Delight”, “Lyambiko”, “Love and Then”, “Inner Sense”). Utrzymane w zgrabnej stylistyce jazzowej ballady stały się przepięknym prologiem albumu “Saffronia” muzycznego hołdu dla Niny Simone.

Najnowszy album Lyambiko dedykuje królowi jazzowego przeboju – Georgowi Gershwinowi. Doskonale zaaranżowany, subtelnie wyśpiewany i perfekcyjnie zrealizowany “Lyambiko Sings Gershwin” stał się (zaledwie kilka tygodni od premiery) jazzowym bestsellerem w całej Europie i otrzymał jedną z najważniejszych niemieckich nagród muzycznych – Echo Jazz 2011. Brawurowe interpretacje” I Got Rhythm”, “Summertime” czy “Fascinating Rhythm” wraz świątecznymi standardami egzotyczna Lyambiko zaśpiewa na ekskluzywnych koncertach Ery Jazzu w Warszawie oraz Łodzi.

Dionizy Piątkowski


Wybrana dyskografia:

Wybrana dyskografia: Out Of This Mood (2002);
Shades Of Delight (2003);
Lyambiko (2005);
Love and Then (2006);
Inner Sense (2007);
Saffronia (2008);
Something Like Reality (2010);
Lyambiko Sings Gershwin (2011)

Planowane koncerty:

LYAMBIKO – Christmas Gala

6.12.2012 – godz. 20:00 – Warszawa – Palladium
7.12.2012 – godz. 19:00 – Łódź – Wytwórnia

Wstęp płatny.

 Dokument bez tytułu