Lwy nie od razu na odstrzał

afryka.org Wiadomości Lwy nie od razu na odstrzał

Republika Południowej Afryki (RPA) zdecydowała się ograniczyć kontrowersyjną hodowlę lwów przeznaczonych na odstrzał dla bogatych turystów.

Obecnie około 5000 lwów jest hodowanych przez 300 hodowców. W 2006 roku odstrzelono 480 lwów, z czego 444 pochodziły ze specjalnych hodowli. Ich ceny wyniosły 6000-8000 za samicę i aż 20000-30000 dolarów za samca.

Pod koniec lutego br. Minister Środowiska RPA przygotował nową ustawę, wzywającą do zaprzestania sztucznej hodowli lwów. Ustawa wejdzie w życie 1 czerwca. Zakłada ona, iż lwy hodowane w niewoli, po wypuszczeniu do rezerwatów będą mogły być odstrzelone dopiero po 24 miesiącach, a nie jak do tej pory po kilku dniach. Zmiana ta ma położyć kres rentowności tych hodowli.

Ustawa spotkała się z różnymi reakcjami. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt, uważają że jest zbyt łagodna i chcą zupełnego zakazu polowań. Inni sądzą, że duża liczba ludzi pozostanie przez to bez środków do życia bądź zarzucają ustawie brak pomysłu na przyszłość zwierząt wypuszczonych na wolność.

(mj)

 Dokument bez tytułu