Lura po raz pierwszy zaśpiewa w Polsce

afryka.org Polecamy Lura po raz pierwszy zaśpiewa w Polsce

16 i 17 września Lura zaśpiewa w Polsce, w Szczecinie i Wrocławiu. Światowy rozgłos zdobyła w 2004 roku po wydaniu albumu Di Korpu Ku Alma, kiedy została okrzyknięta następczynią największej afrykańskiej divy – Cesarii Evory.

Podobnie jak Wielka Cesaria, Lura pochodzi z Wysp Zielonego Przylądka – maleńkiego archipelagu u zachodniego wybrzeża Afryki. Obie Panie (Cesaria i Lura) wystepowały wielokrotnie razem (m.in. w słynnej paryskiej sali Olympia), a Cesaria uważa ją za najbardziej utalentowaną młodą artystkę. Lura nie tylko z dumą mówi o swych kabowerdyjskich korzeniach, ale też twórczo powraca do muzycznych tradycji swego kraju.

Muzyka Lury łączy generacje – zdobyła sympatię zarówno młodych jak i starszych słuchaczy.
Artystka ma na swoim koncie już 5 płyt. Współpracowała ze znanymi afrykańskimi artystami,
m.in.: Bonga (Mulemba Xangola), Tito Paris, Paulo Flores, Tcheka oraz Paulinho Vieira.

Na swym najnowszym albumie "M’bem di Fora" (Przybywam z daleka) Lura czerpie garściami
z tradycji prezentując wszystko co najlepsze w muzyce wysp. Producentem płyty jest Nando Andrade (producent ostatniej płyty Cesari Evory – Rogamar), a do współpracy Lura zaprosiła wybitnych muzyków – zaowocowało to wyjątkowym, niemal doskonałym albumem.

Podobnie jak w muzyce Cesarii Evory nie brak tu tradycyjnych kabowerdyjskich gatunków –
morna, coladera – tego wyjątkowego wyspiarskiego bluesa, ale Lura sięga jeszcze po batuku – bardzo dynamiczny styl pochodzący z Santiago.

Kiedy: 16 września, g. 20.00; Gdzie: dziedziniec zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. 17 września, godz. 20.00, Wrocław, Teatr Polski

(lura.pl)

 Dokument bez tytułu