Lud San chce polować na swojej ziemi

afryka.org Wiadomości Lud San chce polować na swojej ziemi

Lud San z Botswany chce wrócić do sądu. Po tym jak wymiar sprawiedliwości przyznał mu prawo do powrotu na jego ziemie, rząd tego kraju wciąż zabrania mu polowania, na terytorium zwróconym dla San.

Lud San znany także jako Buszmeni, został wysiedlony ze swoich ziem, kiedy rząd Botswany odkrył na nich bogate złoża diamentów. Buszmeni nie chcieli pogodzić się z tą decyzją i po wieloletnim procesie w sądzie, przywrócono im prawo do zajmowanego wcześniej terytorium. Jednak nie oznaczało to, że władze Botswany zamierzały ułatwić ich powrót.

Okazało się, że na ziemiach San zaczął obowiązywać zakaz polowań, a to właśnie polowania były głównym źródłem pożywienia dla Buszmenów. W ten sposób powrót tych rdzennych mieszkańców Kalahari okazał się niemożliwy, bo nie byli w stanie wyżywić swoich rodzin. Co więcej służby ochrony przyrody, aresztowały – od chwili ogłoszenia przychylnego dla San wyroku w grudniu 2006 roku – ponad 50 Buszmenów za polowania na należącym do nich terytorium. Dlatego San znowu będą dochodzić swoich praw do własnej ziemi przed sądem.

(lumi)

 Dokument bez tytułu