Losowanie z afrykańskiej perspektywy

afryka.org Wiadomości Sport Losowanie z afrykańskiej perspektywy

W Costa do Sauipe właśnie co skończyło się losowanie finałów piłkarskich mistrzostw świata. Jak przebiegło z punktu widzenia afrykańskich reprezentacji? Myślę, że zadowoleni mogą być mistrzowie Afryki, Nigeryjczycy. Drużyna prowadzona przez Stephena Keshiego trafiła do grupy F, gdzie zmierzy się z Argentyną, Bośnią i Hercegowiną oraz Iranem. Szanse na awans do fazy pucharowej mundialu, co w przypadku “Super Orłów” zdaje się planem minimum, bardzo realne.

Przy okazji przypominają się MŚ w USA w 1994 roku, kiedy Nigeryjczycy w składzie z takimi zawodnikami, jak Jay-Jay Okocha, Samson Siasia, Daniel Amokachi czy Stephen Keshi przegrała w grupie po kapitalnym z Argentyną z Maradoną w składzie 1:2, ale ostatecznie awansowała do fazy pucharowej.

Zadowolone powinny być też “Słonie”. Rywalizujące w grupie C z Kolumbią, Grecją i Japonią  Wybrzeże Kości Słoniowej, w swoim trzecim mundialowym starcie, ma spore szanse na pierwszy awans z grupy do dalszej fazy rozgrywek. A jak inne drużyny z Afryki? Kamerun w rywalizacji w grupie A z Brazylią, Chorwacją czy Meksykiem będzie miał naprawdę ciężko. Algieria z Belgią, Rosją czy Koreą podobnie.

Najtrudniejszych rywali ma Ghana. “Czarne Gwiazdy” zmierzą się z Niemcami, USA i Portugalią. Z tym pierwszym rywalem zmierzyli się na południowoafrykańskich mistrzostwach i przegrali po zażartym spotkaniu 0:1. Ostatecznie wyszli jednak z grupy, a turniej skończyli na ćwierćfinale. Z kolei z Amerykanami wygrali na mundialu w 2006 roku 2:1. Jedenastka Ghany jest na tyle mocna, że z pewnością może wyjść z opresji i grać dalej.

I na koniec, z afrykańskiej perspektywy losowanie stało pod znakiem śmierci Nelsona Mandeli. Wybitnego polityka RPA i całego Kontynentu. W przeszłości też sportowca, bo Mandela namiętnie trenował boks. Był też wielkim fanem futbolu. W 1996 roku dopingowana przez niego reprezentacja Republiki Południowej Afryki zdobyła na swoich boiskach jedyne jak dotychczas mistrzostw kontynentu. Dziś jego imię nowi wspaniały stadion w Port Elizabeth nad Oceanem Indyjskim, gdzie rozgrywano mecze podczas ostatnich mistrzostw świata.

Losowanie mundialu w Brazylii

Grupa A: Brazylia, Kamerun, Meksyk, Chorwacja

Grupa B: Hiszpania, Chile, Australia, Holandia

Grupa C: Kolumbia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Japonia, Grecja

Grupa D: Urugwaj, Włochy, Kostaryka, Anglia

Grupa E: Szwajcaria, Ekwador, Honduras, Francja

Grupa F: Argentyna, Nigeria, Iran, Bośnia i Hercegowina

Grupa G: Niemcy, Ghana, USA, Portugalia

Grupa H: Belgia, Algieria, Korea Południowa, Rosja

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu