Losowanie mistrzostw Afryki

afryka.org Wiadomości Sport Losowanie mistrzostw Afryki

W stolicy Sudanu Chartumie odbyło się losowanie African Nations Championship, czyli mistrzostw Afryki dla piłkarzy, którzy grają wyłącznie w swoich lokalnych ligach. Turniej już na początku lutego rozpoczyna się właśnie na stadionach w Sudanie.

To druga edycja tych zawodów. Są one swego rodzaju alternatywą dla prestiżowego Pucharu Narodów Afryki, w którym grają najlepsi piłkarze kontynentu. Tutaj też grają dobrzy zawodnicy, ale tylko ci, którzy na co dzień występują w swoich miejscowych ligach i nie mają międzynarodowego doświadczenia, jak Drogba, Eto’o, Adebayor, Essien, Obafemi, Gyan i dziesiątki, żeby nie setki innych.

Czy rozgrywanie takich zawodów, jak African Nations Championship, podobnie jak Pucharu Narodów Afryki co dwa lata, ma sens? A czemu nie! Przecież dla wielu zawodników, to wspaniała szansa pokazania się, zaistnienia i zdobycia dobrego kontraktu, a co za tym idzie poprawienia swojego losu. Przecież grając u siebie w domu niewiele mogą zarobić, a tu jest szansa wybicia się i zrobienia kariery.

Ktoś będzie narzekał, że po co tyle turniejów, które tylko wprowadzają dezorganizację dla przeciętnego kibica. Ale z drugiej strony fani na Czarnym Ladzie znowu przez trzy tygodnie będą mieli o czym dyskutować i czymś się pasjonować. I o to chodzi.

Dwa lata temu na boiskach Wybrzeża Kości Słoniowej triumfowała ekipa DR Konga, która w finale 2-0 pokonała Ghanę. Trzecia była wtedy Zambia, a czwarty Senegal. Jak będzie teraz?

Do faworytów z pewnością ponownie trzeba zaliczyć obrońców tytułu sprzed dwóch lat. Zespół jest oparty na zawodnikach najlepszej obecnie klubowej jedenastki Afryki TP Mazembe. Grupa C, gdzie jest jedenastka DR Konga, wygląda zresztą na najmocniejszą. Są tam też bowiem drużyny z Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Dużo do powiedzenia może mieć też Ghana czy Tunezja. Liga w tym drugim kraju należy przecież do najmocniejszych w Afryce. Ciekawe też, jak zaprezentuje się ekipa gospodarzy czy RPA.

Zwraca uwagę to, że wśród szesnastu najlepszych zespołów brakuje jedenastek Nigerii i Egiptu.

Turniej w Sudanie rozegrany zostanie w dniach 4-25 lutego 2011 roku.

PODZIAŁ NA GRUPY W AFRICAN NATIONS CHAMPIONSHIP
Group A: Sudan, Gabon, Uganda, Algieria
Group B: Ghana, RPA, Zimbabwe, Niger
Group C: DR Konga, Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Mali
Group D: Senegal, Rwanda, Angola, Tunezja

Michał Zichlarz,
Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu