List Aminatou Haidar do Parlamentu Europejskiego

afryka.org Czytelnia Poznaj Afrykę! List Aminatou Haidar do Parlamentu Europejskiego

“Czy chcecie nagrodzić Królestwo Maroka za nagminne łamanie praw człowieka na Saharze Zachodniej?”

List otwarty Aminatou Haidar w sprawie porozumienie z Marokiem i głosowania w dniu 10 grudnia

Do europosłanek i europosłów Parlamentu Europejskiego

Szanowni Państwo!

Czy chcecie nagrodzić Królestwo Maroka za nagminne łamanie praw człowieka na Saharze Zachodniej?

8 października 2013 roku przyjęliście raport dotyczący przestrzegania praw człowieka w moim kraju. Parlament stwierdził wtedy, że marokańskie władze przetrzymują zachodniosaharyjskich więźniów politycznych, stosując wobec nich tortury, gwałt, porwania, porzucają ich na pustyni, wkraczają do domów osób działających na rzecz obrony naszych praw.  

Jako członkowie Parlamentu zgodziliście się z tym, że zatrzymania i rozprawy są niesprawiedliwe, i wezwaliście do natychmiastowego zwolnienia wszystkich zachodniosaharyjskich więźniów politycznych.

Z perspektywy obrońców praw człowieka z okupowanej Sahary Zachodniej, był to pozytywny sygnał wsparcia ze strony przedstawicieli Unii Europejskiej. Jestem jednym z byłych więźniów politycznych i cierpiałam tortury ze strony marokańskich służb.

Teraz macie szansę dokonać kolejnego wyboru. Nowe porozumienie dotyczące rybołówstwa z Marokiem, które będzie poddane głosowaniu w dniu 10 grudnia, stoi w sprzeczności z europejskim i międzynarodowym prawem, gdyż zezwoli na dostęp do wód terytorialnych Sahary Zachodniej – okupowanych przez Maroko – i osłabi jeszcze bardziej niż poprzednio sprawę przestrzegania praw człowieka.

Wszystkie porozumienia dotyczące rybołówstwa z Komorami, Kiribati, Mozambikiem, Wyspami Świętego Tomasza i Książęcej, Madagaskaru, Wysp Zielonego Przylądka, Gabonu, a nawet Grenlandii, jasno określają, że w przypadku stwierdzenia łamania praw człowieka, zostaną zawieszone. Dlaczego nie dotyczy to Sahary Zachodniej i łamanie praw człowieka przez Maroko jest mniej ważne od podobnych zdarzeń np. na Grenlandii?

Poprzednie odrzucenie przez Parlament porozumień do spraw rybołówstwa dawało nam nadzieję. Wzmacniało nasze przekonanie, że nasz pokojowy opór został usłyszany. Jednak teraz może stać się inaczej, bo jeśli Unia Europejska zmieni swoją politykę w tym zakresie, i znów będzie chciała brać udział w eksploatacji naszych zasobów w porozumieniu z Marokiem, a nie z rdzennymi mieszkańcami Sahary Zachodniej, będzie nam trudno przekonać młodych Saharyjczyków, że walka bez przemocy ma sens.

Chcę, aby na Saharze Zachodniej żyło wolne społeczeństwo, w którym będziemy mogli decydować sami o sobie i o tym, jak będą wykorzystane zasoby naturalne oraz jaka będzie dystrybucja zysków z ich eksploatacji, aby nie trafiały one do marokańskich okupantów, i nie finansowały obecności marokańskiego wojska na naszym terytorium. Macie teraz szansę wesprzeć demokrację, prawa człowieka i wolność.  

Apeluję do Was – zagłosujcie przeciwko rezolucji dotyczącej porozumienia w sprawie rybołówstwa z Marokiem w dniu 10 grudnia.

Aminatou Haidar
Laureatka nagród:

Robert F. Kennedy Human Rights Award, 2008

Solidar Silver Rose Award, 2007

Bremen Solidarity Award, 2013

Civil Courage Prize, 2009

Sakharov Prize for Freedom of Thought, nominacja, 2010

 Dokument bez tytułu