Libia: Utonęły setki emigrantów

afryka.org Bez kategorii Libia: Utonęły setki emigrantów

Setki osób mogły utonąć u wybrzeży Libii. Zatonął co najmniej jeden statek przewożący 250 nielegalnych emigrantów z Afryki do Europy.

Do tej pory ratownicy wydobyli 21 ciał ofiar tragedii. Udało się uratować zaledwie 20 osób. Jednak według niepotwierdzonych informacji, na które powołuje się BBC, w regionie zatonął jeszcze jeden statek, na pokładzie którego było ponad 300 osób.Rzecznik genewskiej Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) Jean-Philippe Chauzy powiedział, iż takie dane zostały potwierdzone przez miarodajne źródła dyplomatyczne. Wieczorem u libijskich wybrzeży zatonęły dwa wyeksploatowane statki, przewożące nielegalnych emigrantów z Libii do Włoch. Na pokładzie jednego znajdowało się około 250 Afrykanów – drugą jednostką płynęło około trzystu nielegalnych imigrantów. Niesprawne statki prawdopodobnie utonęły, przewrócone przez bardzo silny wiatr.putBan(62);window.google_render_ad();

Co roku dziesiątki tysięcy emigrantów z Afryki podejmują niebezpieczną podróż przez Morze Śródziemne do Europy w nieprzystosowanych do tego łodziach. Libia jest jednym z ważniejszych punktów tranzytowych na tej drodze. Jak podaje ministerstwo spraw wewnętrznych w Rzymie, w 2008 r. do Włoch przybyło 37 tys. nielegalnych imigrantów, o 75 proc. więcej niż rok wcześniej.

 Dokument bez tytułu