Liberyjczycy uczą się chińskiego

afryka.org Wiadomości Liberyjczycy uczą się chińskiego

Liberyjczycy uczą się chińskiego. Dlaczego? Bo Chiny przejęły rolę lidera w życiu gospodarczym Liberii.

Chińczycy są zaangażowani w odbudowę Liberii zniszczonej przez wieloletnią wojnę domową. Oprócz podniesienia kraju z ruin, finansowanego przez takie instytucje jak Bank Światowy, a realizowanego przez Chińczyków, obywatele chińscy coraz śmielej wkraczają na liberyjski rynek usług, prowadzą hotele, restauracje i szereg innych biznesów. Co więcej, największym inwestorem w dziejach Liberii jest chińska firma China Union, która podpisała z liberyjskimi władzami kontrakt warty 2,6 miliardów dolarów na wydobycie rud żelaza.

Liberia, której początki jako państwa są związane z USA, teraz odwraca się od Ameryki. Amerykanie mają technologie, którymi, w przeciwieństwie do Chin, nie chcą dzielić się z Afryką. Zdaniem coraz większej liczby Liberyjczyków, Chińczycy są dziś bardziej otwarci na mieszkańców Liberii niż Amerykanie. A ta sympatia, ale przede wszystkim perspektywa robienia wspólnych interesów sprzyja popularności kursów języka chińskiego.

Chiny prowadzą w Afryce już 23 szkoły językowe. Liberia jest kolejnym krajem, gdzie będzie można nauczyć się języka chińskiego. Czyżby nadszedł już czas na upowszechnienie nowego języka na kontynencie afrykańskim?

ostro

 Dokument bez tytułu