Liberia: Muzeum wraca do życia

afryka.org Wiadomości Liberia: Muzeum wraca do życia

Liberyjskie Muzeum Narodowe w stołecznej Monrowii zmieniło swoje oblicze. Z dawnej kolekcji ponad 5 tysięcy eksponatów na muzealne sale wróciły zaledwie 233. Wszystko przez wojnę domową.

Walki, które trwały od 1989 do 2003 roku doprowadziły do grabieży eksponatów z muzeum. Większość z nich nie zostanie już raczej nigdy odzyskana. Te, które wróciły na muzealne sale to m.in. zabytkowa maska zdobiona muszlami czy też krzesło z loży masońskiej w Monrowii, na którym w latach 1944-1971 zasiadał prezydent Liberii, William Tubman, będący ówczesnym Wielkim Mistrzem liberyjskiej loży.

Teraz obok tych eksponatów pojawiła się zupełnie inna ekspozycja. Składa się ona z pamiątek po wojnie domowej, która rozpętała się w 1998 roku. W 159-letnim budynku muzeum można znaleźć pociski artyleryjskie i but należący do jednego z liberyjskich watażków, znanego ze swojego okrucieństwa, Prince Johna, a po zakończeniu działań wojennych senatora.

Militaria mają być świadectwem najnowszej historii Liberii. Pracownicy muzeum uzupełniają też w ten sposób puste pomieszczenia placówki. Ich zdaniem Liberia bez zabytków dokumentujących jej przeszłość będzie zbyt uboga. Dlatego tak ważne stało się gromadzenia różnych eksponatów, także tych, które z przedwojennymi dziejami Liberii, najstarszej republiki w Afryce, nie mają za wiele wspólnego.

lumi

 Dokument bez tytułu