Las będzie bezpieczny

afryka.org Wiadomości Las będzie bezpieczny

Rząd Ugandy zrezygnował z planów zamiany lasu deszczowego na wyspie Bugala na jeziorze Wiktorii w plantację palmy oleistej. To porażka urzędującego prezydenta Yoweri'ego Museveni'ego, który zamierzał oddać leśne obszary chronione pod uprawy rolne.

O decyzji rządu poinformowała minister środowiska Maria Mutagamba. Kenijska firma Bidco, która miała zasadzić palmy w miejscu lasu, będzie musiała zrezygnować z wyspy Bugala.

Bidco twierdzi, że firma nigdy nie chciała lasu deszczowego, chronionego przez rezerwat. Oczekiwała tylko ziemi do założenia palmowej plantacji. Dotychczas Bidco zasadziła palmy na 4000 hektarów na Bugala. Nie był to jednak obszar chroniony. Problem zaczął się w momencie, kiedy Kenijczycy potrzebowali kolejnych hektarów – 2500. Mutagamba poinformowała, że ugandyjski rząd znajdzie im ziemię zastępczą.

Bugala to drugi obok Mabiry las chroniony w Ugandzie, który miał być oddany inwestorom. Plany Museveni'ego, aby przekazać oba miejsca w ręce firm prywatnych, zwłaszcza Mabirę dla hinduskiej Mehta Group, doprowadziły do fali protestów społecznych. Takiej presji nie wytrzymał Museveni i musiał zrezygnować z planów przekształcenia Mabiry w  plantację trzciny cukrowej, a Bugali w palmy oleistej.

(kofi) 

 Dokument bez tytułu