Lagos nigdy nie śpi

afryka.org Czytelnia Czytelnia Lagos nigdy nie śpi

Urodziłem się w Lagos. W miejscu nazywanym Bariga. Spędziłem tam moje pierwsze 4 lata życia, po czym rodzina przeniosła się do Mosimi, gdzie zaczął pracować mój ojciec. Jednak wciąż byłem w pobliżu Lagos.

Lagos tętni życiem. W całej Nigerii, jak i w Afryce, nie ma takiego drugiego miasta. Dlatego nazywamy je “afrykańską stolicą imprez”.

Lagos jest najbardziej znanym miastem w Nigerii. Znanym z powodu ogromnej liczby mieszkańców – ponad 13 milionów – ale także z racji problemów, z którymi muszą się oni borykać. Z drugiej strony to Lagos jest centrum handlowym Nigerii. W związku z tym powstał tu szereg ciekawych miejsc.

Uważam, że najbardziej atrakcyjnymi częściami miasta są Ikeja, Ikoyi i Victoria Island. Te miejsca żyją naprawdę i każdy, kto może sobie na to pozwolić, spędza w nich swoje wieczory. Istniejące tu kluby nocne wypełniają najpiękniejsze mieszkanki Lagos, nęcące swoim urokiem wielu mężczyzn. Ci ostatni bardzo często przyjeżdżają tutaj ze stolicy Nigerii, Abudży, aby odpocząć po całym tygodniu pracy.

Bez względu na to, w której części Lagos jesteśmy, możemy stwierdzić jedno. Lagos nigdy nie śpi. Ulice nigdy nie są puste, nawet w nocy. Ci, których nie stać rozrywkę w lepszych dzielnicach miasta, korzystają z licznych pubów i barów nazywanych “beer parlors”. Relaksują się w nich po dniu pracy.

Mieszkańcy Lagos uchodzą za bardzo pracowitych. Nie oznacza to, że nie mają czasu na rozrywkę. Wręcz przeciwnie, lubią się bawić. Mówi się, że typowy mieszkaniec Lagos jest uśmiechnięty. Wynika to z przekonania, że życie jest za krótkie, aby się martwić. I chyba to czyni Lagos, ale i wiele innych afrykańskich miast wartymi odwiedzin.

Femi

 Dokument bez tytułu