Laduma

afryka.org Wiadomości Sport Laduma

Południowa Afryka jest jednym z pierwszych miejsc na Ziemi, w których zaczęto kopać piłkę. Paradoksalnie drużyna narodowa, która reprezentuje wszystkich mieszkańców RPA jest jedną z najmłodszych reprezentacji na świecie.

Nelson Mandela po 27 latach spędzonych w więzieniu, niemal prosto spod celi, poszedł na mecz Bafana Bafana. Tego dnia Południowa Afryka odniosła pierwsze, historyczne zwycięstwo. Trzy lata później sięgnęła po Puchar Narodów Afryki. Dla dopiero kształtującego się południowoafrykańskiego społeczeństwa był to najlepszy dowód na to, że droga do wielkich sukcesów prowadzi przez zjednoczenie.

Obecnie południowoafrykańska liga należy do najsilniejszych i najbardziej spektakularnych na całym kontynencie. Futbol w tym kraju stał się niemalże religią a jego magia owładnęła dziesiątki tysięcy kibiców, nie tylko z południa Afryki.

W przyszłym roku największe potęgi światowego futbolu obiorą kurs na RPA, by walczyć tam o najcenniejsze piłkarskie trofeum. Będzie to Mundial historyczny – pierwszy raz rozgrywany na afrykańskiej ziemi. Świat uznaje wreszcie piłkarską Afrykę. Docenia jej siłę i widowiskowość. Co raz częściej oczy kibiców zwracają się ku Afryce. W 2010 roku piłkarski świat będzie kręcił się wokół południowoafrykańskiej osi.

Chciałbym, aby czytelnicy Afryka.org również mieli szansę przyjrzeć się bliżej piłce nożnej w RPA. Dlatego już wkrótce rozpocznę cykl artykułów o południowoafrykańskim futbolu i jego związkach z kulturą i historią Republiki Południowej Afryki. Nie zabraknie również relacji z miejscowej Premier Soccer League.

Cykl artykułów o jednym z najciekawszych miejsc na piłkarskiej mapie świata już wkrótce na Afryka.org!

psp

 Dokument bez tytułu