Laduma: Zwycięstwa faworytów, Mamelodi blisko dna

afryka.org Wiadomości Sport Laduma: Zwycięstwa faworytów, Mamelodi blisko dna

Pierwsza w tym roku kolejka południowoafrykańskiej PSL nie przyniosła zmian w ścisłej czołówce tabeli. Główni faworyci do tytułu – Ajax Capetown i Supersport United zgodnie wygrali swoje mecze. Kryzys nie opuszcza Mamelodi Sundowns, które już po raz piaty w tym sezonie przegrało przed własną publicznością.

Do niespodzianki doszło w Bethlehem, gdzie miejscowe Free State Stars pokonało AmaZulu. Pierwsza wygrana od 5 spotkań umożliwiła drużynie FS Stras ucieczkę ze strefy spodkowej. Natomiast dla Zulusów taki wynik oznacza koniec marzeń o tytule. Wszystko wskazuje na to, że pomimo dobrego startu AmaZulu kolejny sezon zakończą w dolnej połówce tabeli.
Ozdobą sobotniego wieczoru był przepiękny gol Sthembiso Ngcobo. Gracz FS Stars w 56. minucie atomowym uderzeniem z ponad 25 metrów nie dał szans bramkarzowi rywali i podwyższył wynik spotkania na 3-1.

W sobotę oczy wszystkich kibiców z południa Afryki zwrócone były ku johannesburskiemu Coca-Cola Park Stadium, gdzie miejscowe Orlando Pirates podejmowało wicelidera tabeli – Supersport United. Już w 13. minucie wynik spotkania ustalił obrońca Supersport – Rudi Isaacs. Pomimo wielu dogodnych sytuacji, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony, 15 tysięcy kibiców Piratów nie zobaczyło więcej bramek. Dzięki temu zwycięstwu Supersport powrócił na pozycje lidera, jednak mógł się nią cieszyć jedynie przez niespełna 24 godziny, bowiem w niedzielę Ajax Capetown pokonał Thanda Royal Zulu.

Po niedzielnym popołudniu parę siwych włosów przybyło na głowach kibiców Moroka Swallows, które na własnym stadionie podejmowało przedostatnią drużynę tabeli – Maritzburg United. Jaskółki rozpoczęły spotkanie zgodnie z planem, wychodząc na prowadzenie w 33. minucie. Jednak w drugiej połowie grający w dziesiątkę Maritzburg zdołał wyrównać. Zwycięstwo Swallows zapewnił Davi Rancan, który w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry, akrobatycznym strzałem, zdołał skierować piłkę do siatki. Dzięki ciężko wywalczonym 3 punktom gracze z Moroka cały czas liczą się w walce o tytuł.

Nie składają broni również zawodnicy Kaizer Chiefs. W niedzielnym szlagierze, który przyciągnął na trybuny 32 tysiące kibiców, Wodzowie pokonali Mamelodi Sundowns i awansowali na 3. miejsce w tabeli. Bramkę na wagę zwycięstwa w 80. minucie strzelił Nigeryjczyk Ibezito Ogbonna.

Kolejna porażka pogłębia kryzys w Mamelodi, które spadło na 11. miejsce w tabeli. Ciemne chmury zbierają się nad francuskim szkoleniowcem The Brazilians – Henri Michelem, w którego bogatej, trenerskiej karierze tak czarna seria zdarza się po raz pierwszy.

W pozostałych spotkaniach nieoczekiwanej porażki doznało BidVest Wits, zaś Golden Arrows gładko uporało się z Santos FC. Cenny punkt wywalczył również Bloem Celtic, który zdołał zremisować z Platinum Stars, pomimo tego, że przegrywał już 0-2.

W następnej kolejce pretendenci do tytuły zmierza się z drużynami z dolnych rejonów tabeli. Ajax Capetown będzie walczył o trzy punkty z broniącym się przed spadkiem Maritzburg. Supersport pojedzie do Johannesburga, by zmierzyć się z Platinum Stars a Kaizer Chiefs zagra z Thanda Royal Zulu. Najciekawiej zapowiada się spotkanie pomiędzy Orlando Pirates i Golden Arrows.

Przypominamy, że cały czas można włączyć się do gry o koszulki afrykańskich reprezentacji. Wystarczy wytypować zwycięzcę południowoafrykańskiej ligi i wysłać maila na sport(at)afryka.org. Z powodu problemów technicznych na Afryka.org ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń został przesunięty na 20 stycznia.