Laduma: Konkurs

afryka.org Wiadomości Sport Laduma: Konkurs

Takiego sezonu nie było w południowoafrykańskiej lidze od lat! Na półmetku rozgrywek 10 drużyn zachowuje realne szanse na mistrzostwo. Teraz i Ty masz okazję odpowiedzieć na pytanie, które zadaje sobie cała Południowa Afryka.

„Kto zostanie Mistrzem RPA?”

Wyślij maila ze swoim typem na sport(at)afryka.org i włącz się do gry. Wśród osób, które poprawnie wytypują Mistrza, zostaną rozlosowane koszulki afrykańskich reprezentacji. Na odpowiedzi czekam do 13.01.

Poniżej przedstawiam listę pięciu pretendentów do tytułu, kolejna piątka już wkrótce.

Kaizer Chiefs

Kaizer Chiefs jest najbardziej utytułowanym klubem RPA. Ich liczne sukcesy przełożyły się na popularność. Szacuje się, że legendarni „Amakhosi” („Wodzowie” w języku zulu) mają 16 milionów fanów na całym świecie. Jednak w ostatnich latach kibice Kaizer Chiefs mieli niewiele powodów do radości. Ostatnie trofeum południowoafrykańscy Galacticos zdobyli w 2005 roku. Od tego czasu klub przeżywa kryzys. W ubiegłym sezonie Wodzowie uplasowali się na odległym 6. miejscu. Oznaczało to dla nich kolejny rok absencji na arenie międzynarodowej. Dlatego wielomilionowa armia kibiców Kaizer Chiefs powoli traci cierpliwość.

Ten sezon Amakhosi rozpoczęli z wysokiego C wygrywając prestiżowy Puchar Ośmiu (zawody rozgrywane przed inauguracją ligi, w których bierze udział 8 najlepszych drużyn poprzedniego sezonu), jednak w Premier Soccer League spisywali się już znacznie gorzej. Na półmetku rozgrywek Kaizer Chiefs zajmują 6. miejsce ze stratą 6 punktów do lidera. Według bukmacherów ich szanse na zdobycie tytułu są jak 1 do 10, według 16 milionów kibiców – znacznie wyższe.

Supersport United

Historia Supersport United jest krótka, lecz szczęśliwa. Klub powstał zaledwie 15 lat temu, jednak zdołał już odnieść wielkie sukcesy. W ubiegłym sezonie popularni „Matsatsantsa” („Szpanerzy”) pierwszy raz zdobyli mistrzostwo RPA. Wiele w tym zasługi M-Net – medialnego giganta, który wpompowuje w Supersport miliony południowoafrykańskich randów.

Po 14 kolejkach Supersport nie traci kontaktu z liderem. Od pierwszego miejsca dzieli go zaledwie jeden punkt. Dlatego kibice Matsatsantsa liczą na powtórkę z poprzedniego sezonu. Rok temu, na tym samym etapie rozgrywek, Supersport również zajmował drugie miejsce, by ostatecznie sięgnąć po mistrzostwo dzięki niesamowitemu finiszowi. Szanse na realizacje takiego scenariusza bukmacherzy ocenili na 1 do 2,5.

BidVest Wits

Wits jest najstarszym klubem południowoafrykańskiej Premier League. Z powodu uniwersyteckiego rodowodu BidVest Wits jego piłkarze noszą przydomek Bystrzy Chłopcy.
Na przestrzeni ostatnich sezonów BidVest okazywali się nie tyle bystrzy co dobroduszni. Drużyna Wits od lat uchodzi za Janosika południowoafrykańskiej ligi. The Clever Guys potrafią pokonać znacznie wyżej notowanych rywali, by rozdać później punkty autsajderom.

Szkoleniowcem Wits jest okryty złą sławą Roger De Sa. Jego ultradefensywana taktyka powoduje exodus najlepszych graczy i kibiców. Pomimo tego, że Wits walczą o najwyższe cele, na ich mecze przychodzi średnio 214 osób.

Na półmetku zeszłego sezonu Wits zajmowali 3. miejsce, ale rozgrywki zakończyli na pozycji 12. W tym roku Bystrzy Chłopcy tracą do pierwszego miejsca zaledwie 3 punkty, jednak bukmacherzy oceniają ich szanse dość sceptycznie – na 1 do 11.

Moroka Swallows

Moroka Swallows należą do grona klubów, którym futbol RPA wiele zawdzięcza. Niegdyś stało za nimi pół Soweto, jednak dziś The Birds pozostają w cieniu duetu Kaizer Chiefs – Orlando Pirates. Pomimo tego, że Jaskółki tworzyły historię południowoafrykańskiej ligi, nigdy w niej nie błyszczały. Mistrzostwo zdobyli tylko raz, ponad 40 lat temu.

Nieliczni mieszkańcy Johannesburga, którzy przez lata niepowodzeń wiernie wytrwali przy Jaskółkach, mają nadzieję, że w tym sezonie los będzie dla nic łaskawszy. Bukmacherzy nie podzielają jednak ich optymizmu i szansę Swallows oceniają na 1 do 33. The Birds jak na razie zajmują odległą, 11. pozycję, lecz do lidera tracą zaledwie 7 punktów.

Santos FC

W ubiegłym sezonie Santos stanął na najniższym stopniu podium, jednak w tym roku The People’s Team mierzy znacznie wyżej. Do tej pory zdołał zgromadzić 21 punktów i od liderującego Ajax Capetown dzieli go różnica pięciu oczek. Dystans ten może wkrótce znacznie się zmniejszyć, gdyż gracze Santosu mają do rozegrania zaległe spotkanie. Jeśli uda im się zwyciężyć znacznie zwiększy to ich szanse na mistrzostwo, które na rynku zakładów sportowych oceniane są na 1 do 28.

psp

 Dokument bez tytułu