Kultura i design Xhosa idzie w świat

afryka.org Wiadomości Kultura i design Xhosa idzie w świat

Kiedy Laduma Ngxokolo, absolwent wydziału włókienniczego na Uniwersytecie Nelsona Mandeli w RPA, postanowił stworzyć kolekcję dzianin dla mężczyzn, nie spodziewał się, że jego miłość do robienia na drutach, którego nauczyła go matka, spowoduje takie zamieszanie w świecie mody.

„Czasami czuję się, jakbym śnił” – odpowiada Ngxokolo, zapytany, jak to jest zrobić krok od bycia studentem do światowej sławy projektantem męskich swetrów. Jego oryginalne projekty z moheru i wełny merynosów, nawiązujące do tradycyjnych wzorów plemienia Xhosa, zwróciły uwagę świata mody. Wygrał kilka międzynarodowych i lokalnych konkursów dla projektantów. Co prawda użycie szlachetnych, naturalnych włókien jest charakterystyczne dla najwyższej klasy odzieży, jednak Ngxokolo jest bardziej praktyczny:

„Chciałem stworzyć kolekcję ubrań dla chłopców amakrwala (w języku Xhosa to ktoś, kto właśnie przeszedł rytuał inicjacji)” – mówi projektant.

W Prowincji Przylądkowej Wschodniej w RPA, chłopcy pomiędzy 18 a 23 rokiem życia przechodzą inicjację, polegająca między innymi na obrzezaniu oraz nauce dorosłego życia. Jest to niezbędny etap na drodze do dorosłości. Symbolicznym pożegnaniem z wiekiem chłopięcym jest w tym procesie również pozbycie się wszystkich starych ubrań. Rodzice muszą kupić swoim synom nową garderobę, w tym swetry – i to zainspirowało Ngxokolo do stworzenia pierwszej kolekcji, która odnosiłaby się do tradycyjnego wzornictwa i kolorystyki Xhosa.

Wszystkie swetry Ngxokolo są robione z czystej wełny i moheru z Prowincji Przylądkowej Wschodniej. Rosnące zapotrzebowanie na jego projekty stanowi więc duże wsparcie dla lokalnych, prywatnych producentów wełny. Ngxokolo planuje również, na początku 2012, zaprojektowanie kolekcji dla kobiet.

ms za: Africa good news

 Dokument bez tytułu