Kuduro, czyli muzyka elektro z Angoli

afryka.org Kultura Muzyka Kuduro, czyli muzyka elektro z Angoli

Słowo kuduro lub kuduru pochodzi z portugalskiego cu duro – twardy tyłek. To jednocześnie taniec i styl muzyczny rodem z Angoli. Wymyślił go Tony Amado w połowie lat 90′. Mówi się , że to pierwsza muzyka elektro powstała w Afryce.

Amado tak tłumaczy powstanie kuduro: „Któregoś dnia widziałem film w którym Jean Claude Van Damme tańczył będąc pijanym. Był tak sztywny, wyglądał jakby miał „ściśnięte pośladki”. Inspirowałem się jego krokami, podkręciłem tempo. Tak się narodziło kuduro. Na początku był bojkot mediów. Nową muzykę grały tylko candongueiros, czyli kolektywne taksówki oraz dyskoteki biednych dzielnic Luandy”.

Gorączka kuduro szybko dotarła do innych krajów luzofońskich. Portugalię, Wyspy Zielonego Przylądka oraz Brazylię zachwycił udany miks miks house, funk i techno.

Wśród największych gwiazd wymienić można: Costuleta (z hitem Tchiriri ), Dog Murras, DJ Dona, DJ Mania, Helder Rei Do Kuduro, Tsunami, Projecto Lunda i wielu innych.

Kuduro jest miejską muzyką, ale podstawowy jego rytm nawiązuje mimo wszystko do tradycyjnej muzyki semba, którą spopularyzował znakomity angolski artysta Bonga.

Mamadou

 Dokument bez tytułu