Ku pamięci: Karp po afrykańsku?

afryka.org Wiadomości Ku pamięci: Karp po afrykańsku?

11 grudnia, po raz kolejny mieszkańcy Krakowa zostali zaproszeni przez Śródmiejski Ośrodek Kultury oraz Afrykańskie Koło Naukowe UJ na prezentację poświęconą Afryce. Tym razem spotkanie było wyjątkowo przyjemne, bo dotyczyło obchodów Bożego Narodzenia na kontynencie afrykańskim.

 

 

Przewodniczący Koła dokonał prezentacji afrykańskich tradycji bożonarodzeniowych. Okres świąteczny przedstawił jako czas powrotów z miast do wsi, czas spotkań z rodziną. Dla słuchaczy zaskakujący był fakt, iż dla Afrykańczyków jest to okres zabawy i rozrywki w większym stopniu niż przeżycie religijne. To, co łączy tradycję afrykańską z europejską to śpiewanie kolęd i wymiana prezentów, a także specyficzne potrawy, o które uczestnicy chętnie pytali. Okres Bożego Narodzenia to w Afryce dobry czas na wesela, które są niezwykle huczne.

Boże Narodzenie to święta sąsiadujące z nadejściem Nowego Roku, dlatego należy ten czas przeżywać w zgodzie i jedności. Jest to okazja na zażegnanie konfliktów i przebaczenie, co pozwala radośnie przywitać Nowy Rok.

Obchody Bożego Narodzenia kończą się 1 stycznia, a następnego dnia rozpoczyna się tak zwana „choroba styczniowa”, czyli pustka w portfelach Afrykańczyków, dla których Boże Narodzenie to czas wydawania pieniędzy.

Po prezentacji uczestnicy afrykańskiego Bożego Narodzenia wzięli udział w muzycznej zabawie z nagrodami, zostali poczęstowani drobnymi przekąskami oraz winem z RPA i Tanzanii. Reprezentanci różnych krajów afrykańskich oraz Polski złożyli w swoich językach życzenia, wzniesiono toast, po czym nadszedł czas na przełamywanie się chlebem.

Afrykańskie Koło Naukowe UJ składa wszystkim czytelnikom portalu Afryka.org strony życzenia radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku!

Barbara Menżyk

 Dokument bez tytułu