Kto zarabia na turystach w Tanzanii

afryka.org Wiadomości Kto zarabia na turystach w Tanzanii

W czasach kiedy mówi się wiele o rozwoju państw afrykańskich przez turystykę, przykład Tanzanii wydaje się pokazywać najlepiej, kto na tym zarabia. Wbrew temu czego moglibyśmy oczekiwać, najlepiej na tego typu interesach w Afryce wychodzą nie Afrykańczycy, ale firmy zagraniczne.

Okazało się, że tanzańskie firmy, które stanowią aż 80 procent wszystkich istniejących w Tanzanii biur podróży, obsługują niecałe 20 procent turystów. Pozostałych przejmują firmy spoza Afryki.

Według tanzańskiej organizacji zrzeszającej miejscowe biura podróży, Tanzania Association of Tour Operators (TATO), jest to sygnał, który stawia pod znakiem zapytania istnienie wielu krajowych firm, zajmujących się obsługą turystów. Nie wytrzymają one konkurencji ze strony zagranicznych gigantów, posiadających dobrą sieć sprzedaży w krajach, skąd pochodzą osoby odwiedzające Tanzanię w celach turystycznych.

Jedynym rozwiązaniem mogłaby być agresywna akcja marketingowa poza Afryką, wszędzie tam, skąd pochodzą turyści. Inaczej lokalni tour operatorzy będą mieli duże problemy.

W ubiegłym roku Tanzanię odwiedziło około 700 tysięcy turystów. W 2010 roku ta liczba ma wzrosnąć do miliona osób. Większość z nich odwiedza północ tego kraju, gdzie znajduje się Park Narodowy Ngorongoro i Kilimandżaro. Szacuje się, że turystyka stworzyła 400 tysięcy miejsc pracy. Jednak to co niepokoi, to niewielki udział Tanzańczyków w rynku usług turystycznych. W rezultacie dochód z tej działalności wędruje do kieszeni obcokrajowców, a rozwój przez turystykę nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

(kofi)

 Dokument bez tytułu