Kto z kim w afrykańskich eliminacjach?

afryka.org Wiadomości Sport Kto z kim w afrykańskich eliminacjach?

W najbliższy poniedziałek w Kairze odbędzie się losowanie fazy play-off afrykańskich eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw świata. O pięć premiowanych miejsc zagra dziesięć reprezentacji.

Przypomnijmy o jakie zespoły chodzi. Z Afryki Zachodniej mamy aż 6 ekip. To mistrz kontynentu Nigeria, wicemistrz Burkina Faso, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Senegal i niespodziewana Republika Zielonego Przylądka.  Z Afryki Północnej jest Egipt i Algieria. Do tego Kamerun i przedstawiciel wschodniej części kontynentu Etiopia.

Losowanie odbędzie się w Kairze, a FIFA poinformowała, że pięć zespołów zostanie rozstawionych. Co o tym zdecyduje? Pozycja w najnowszy ranking Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej, który opublikowany zostanie jutro. Gdyby patrzeć na obecną pozycję 10 zespołów, które w parach zagrają o awans do mundialu, to rozstawione będą następujące drużyny:

– Wybrzeże Kości Słoniowej, 18. pozycja w obecnym rankingu

– Ghana, 24. miejsce

– Algieria, 34. miejsce

– Nigeria, 35. miejsce

– Republika Zielonego Przylądka, 36 miejsce

Pozostałe pięć reprezentacji, które rozlosowane zostaną w afrykańskich play-offach, zajmują następujące lokaty: Burkina Faso – 48, Kamerun – 51, Egipt – 61, Senegal – 78 i Etiopia – 102. Nie sądzę, żeby najnowszy ranking FIFA coś zmienił w tym względzie.

W walce o awans Republika Zielonego Przylądka może więc zagrać z Etiopią, a Wybrzeże Kości Słoniowej z Kamerunem. Skąd tak wysoka pozycja tych pierwszych? Jedenastka z liczącego niespełna 0,5 mln mieszkańców Zielonego Przylądka świetnie grała w ostatnich eliminacjach Pucharu Narodów i w samym turnieju, gdzie doszła do ćwierćfinału. Z kolei w ostatnim czasie mocno dołowały takie ekipy, jak Kamerun czy Egipt, stąd ich niższa pozycja.

I na koniec jeszcze jedno. Kilka tygodni temu, przy okazji testów w Podbeskidziu Bielsko-Biała Valtera Borgesa, który zagrał kilka spotkań w reprezentacji Republiki Zielonego Przylądka, znajomy dziennikarz uśmiechał się, że w bielskim klubie będą mieli zawodnika z tak egzotycznego kraju. Uświadomiłem mu, że być może dla Borgesa Polska, to egzotyczny kraj. Egzotyczny piłkarsko.  ”Niebieskie Rekiny” w rankingu FIFA są na 36 miejscu, a biało-czerwoni na 72.

Michał Zichlarz, Afrykagola.pl

 Dokument bez tytułu